Včasih obljubljajo celo slovo od kratkovidnosti in daljnovidnosti brez kakršne koli operacije ali uporabe očal ter vidno pomladitev, a uradna znanost za zdaj priznava koristnost vaj le, kar zadeva izboljšanje posameznikove pozornosti in spomina. Tudi to je nekaj, zato smo zbrali pet treningov oziroma napotkov, s katerimi si je mogoče priklicati boljše počutje ter tako samozavestneje, z jasnejšim pogledom slediti zastavljenim ciljem.

Najprej se prizemljimo z raziskavo izpred nekaj let. V njej so znanstveniki v sodelovanju s svetom za naravoslovne in inženirske raziskave v Kanadi potrdili, da z več vajami oči začno hitreje zaznavati črke in se odzivati nanje, medtem ko izboljšanje vida še ni bilo dokazano.

Preberite še: Suho oko pripomore k slabšanju vida

Proti utrujenosti: trikrat po dvajset

V boju proti utrujenim očem je znana formula, imenovana dvajset – dvajset – dvajset. To pomeni, da si denimo med večurnim sedenjem pred računalniškim zaslonom vzamemo kratek odmor vsakih dvajset minut. Takrat se za dvajset sekund zazremo v dvajset metrov oddaljeno točko, bodisi pogledamo skozi okno v ulično svetilko bodisi na koncu večjega prostora opazujemo lončnico. Zeleno rastje dokazano pozitivno vpliva na počutje oziroma zmanjšuje negativni stres. Ni odveč dodati, da nas pogled na ljubo bitje ali predmet še dodatno osreči.



Od drugega palca do podložene zadnjice

Po prepričanju refleksoterapevtov pritiskanje na točno določeno točko stopal spodbuja naravno zdravljenje posameznega organa. Področje oči je natančno na sredini drugega prsta na obeh nogah. Zanimivo je, da z masiranjem omenjenih prstov hkrati skrbimo za boljše delovanje možganov in ušes. Še ena starodavna veščina, to je joga, vključuje več blagodejnih vaj za oči. Po podatkih iz biblije joge B. K. S. Iyengarja iz založbe Didakta sta to predvsem položaja setubandha sarvangasana in viparita karani. Pri prvem se telo usloči nazaj in dobi obliko mostu, medtem ko brado pritiskamo ob grlo. Drugo vajo naredimo tako, da ležeč na hrbtu podložimo zadnjico in stegnemo noge proti nebu oziroma jih položimo ob steno.



Radikalna rešitev Alfreda Vogla

»Dokler še nismo poznali umetne svetlobe, da bi z njo poljubno podaljšali dan, in smo hodili pravočasno spat, ni bilo toliko bolnih, slabotnih in utrujenih oči kot danes,« je v svoji znameniti, vedno znova aktualni knjigi Ljudski zdravnik iz založbe Farmedica trdil legendarni zeliščar Alfred Vogel in ponudil zelo radikalno rešitev za boljši vid – štiri tedne brez električne razsvetljave. Po njegovih besedah umetna luč, ki leta in leta nenaravno obremenjuje in izčrpava naše oči, ne bo več delovala škodljivo, če jih bomo prilagodili dnevnemu ritmu, dnevu in noči, saj je takšen pač naravni, biološki red: »Počivajmo, ko mine dan, da bi mogli spet krepki na delo, ko pride zmagovito jutro. Naše oči in vse naše telo bodo imeli blagodejno korist od tega naravnega utripa. Posebno pomlad in poletje nas vabita, da bi to poskusili.«

Preberite še: Imate presbiopijo?

Dvig upadlih vek

Strokovnjakinja za naravno lepoto Tessa Thomas je v svojem priročniku Deset minut za pomladitev obraza iz založbe Učila predlagala izvajanje vaje, ki po njenem prepričanju pomaga dvigniti upadle veke: »Zaprite oči in močno strmite. To, kar čutite, je krožna očesna mišica, ki obkroža vsako od očes. Oči imejte še vedno zaprte in jih močno stisnite ter zenice obrnite navznoter, kot bi škilili. Držite nekaj sekund. Odprite oči, kolikor široko je mogoče, in se takoj zastrmite v določeno oddaljeno točko. Hitro pomežiknite od desetkrat do petnajstkrat, pri tem vsakokrat široko odprite oči in jih nežno zopet zaprite. Počakajte, da boste imeli občutek, da se je zenica vrnila v navaden položaj.«



Rooseveltov nasvet za osebnostno rast

Peta formula zadeva vid v prenesenem pomenu kot glavno odskočno desko za osebnostno rast. Začeli smo s prizemljitvijo, pa še končajmo v povezavi z njo. Oči nedvomno sodijo med človekove najpomembnejše čutne organe, saj so glavni portal, ki možganom prenaša informacije o svetu. Predvsem od naše interpretacije je seveda odvisno, kako se odzivamo nanje. Pri tem je večno aktualen očetovski ali dedkov nasvet, ki ga je že na prelomu preteklega stoletja izrekel Theodore Roosevelt kot ameriški guverner, torej preden je postal predsednik ZDA: »Neprijetna resnica je varnejša družica kot privlačna izmišljotina. Neomajno težite k visokim idealom. Ne umaknite pogleda z zvezd, toda ne pozabite, da morate medtem imeti nujno stopala na zemlji.« Seveda sta naš uspeh in sreča spet odvisna od tega, kdo ali kaj je v naših očeh zvezda, tista pristna, ki ji je zares vredno slediti.