Prilagodite letošnji dopust, takšno bo vreme julija in avgusta
Letošnje poletje se poigrava z našim potrpljenjem. Ko za dan ali dva močno posije sonce in razgreje ozračje, da že mislimo, da smo končno dočakali vročino, se kaj hitro pojavijo nevihtni oblaki in močni nalivi. Pa kje je to poletje, se sprašuje marsikdo. Ga bomo pred jesenjo sploh dočakali?
Deževno in muhasto poletje za vremenarje letos ni tako presenečenje. Tyler Roys, meteorolog in višji sodelavec svetovno znane vremenske agencije AccuWeather nam je maja v ekskluzivnem intervjuju pravilno napovedal, kakšna bosta prva dva poletna meseca.
»Pričakujemo, da se bo vremenski vzorec, ki se je vzpostavil v pozni pomladi, nadaljeval vsaj v prvi polovici poletja, končno pa se bo spremenil šele na začetku avgusta. To pomeni, da bo količina padavin po celi Sloveniji v tem obdobju višja od zgodovinskega povprečja,« je dejal takrat. Torej nas dež vsakih nekaj dni vse tja do konca julija ne sme presenečati. Lahko bi rekli, da bomo uživali pravo angleško vreme, ki bo najbolj po volji rastlinam, vrtičkarjem pa olajšalo zalivanje.
Enako bo s temperaturami, ki bodo vse do avgusta mile in prijazne. Če smo lani gagali od vročine, nam bo letos prizanesla skoraj do konca poletja. »Prava poletna vročina in z njo vročinski valovi se lahko letos pojavijo šele avgusta,« nam je zaupal Tyler Roys in nas pomiril, da bo julija kljub nestanovitnemu vremenu, prijetno toplo. »Kakšen dan ali dva v juliju se lahko zgodi, da bo temperatura prerasla 32 stopinj Celzija, je pa to seveda nižje od zgodovinskega povprečja,« nam je napovedal meteorolog.
Če torej še niste dokončno rezervirali počitnic na Hrvaškem ali po Sloveniji, počakajte z dopustovanjem do avgusta, ko nam bo poletno vreme bolj naklonjeno. Če načrtujete julijski oddih in si želite suhih in vročih dni, pa se letos raje odpravite na drug konec Evrope, Balkan bo namreč deležen več padavin od povprečja. »Na Balkanu bo vreme podobno kot v Sloveniji, torej hladno in mokro poletje z nevarnostjo poplav, še posebej na vzhodnih pobočjih Dinarskih Alp,« nam je povedal vremenar Tyler Roys.
Povsem drugače pa bo na Iberskem polotoku, kjer je vročina pritisnila že aprila, in še na jugu Francije ter severu Italije, kjer so in bodo do konca poletja temperature visoke, a vseeno ne tako hude, kot so bile lani, ko so meteorologi namerili zgodovinsko najbolj vroče poletje v Evropi in so vročinski valovi terjali na tisoče življenj. Če torej dobro prenašate vročino in hrepenite po žgočem poletju, so Portugalska, Španija, južna Francija in Italija letos prava izbira.
PREBERITE ŠE -> Najlepša kopališča na Dolenjskem, ki jih je vredno obiskati
To poletje bo zanimivo obiskati tudi sever Evrope, saj se jim po Roysovih besedah »obetajo daljša obdobja suhega in toplega vremena«. Izračuni in predikcije AccuWeather kažejo, da bodo v Skandinaviji vse do konca poletja vztrajale »temperature nad 25 stopinj Celzija, kar je precej višje od njihovega zgodovinskega povprečja, medtem ko bo količina padavin pod povprečjem, samo tu in tam bo kakšna nevihta.«
Pogoji za potepanje po Severni Evropi bodo tako idealni, podobno pa bo tudi v Baltskih državah, Združenem kraljestvu in na Irskem, kjer bo letos neobičajno suho vreme. Če vas je doslej od obiska Otoka odvračalo deževje, je to poletje pravi čas, da izkoristite vremensko anomalijo.
Vsaj do konca letošnjega poletja pa se velja izogniti območju od severne Francije do zahodne Poljske, saj nam je meteorolog zaupal, da tam obstaja največja verjetnost, da bodo to poletje divjale nevihte, hudi vetrovi in toča ter poplave. »Lahko nastane celo kakšen tornado. Pred temi ekstremnimi vremenskimi pojavi bodo varni samo v Baltskih državah,« pravi Roys.