Zanzibar in Tanzanija
Na afriški vzhod!

31.12.2016

»Zanzibar: bela, kamnita, umetelno izklesana broška starega arabskega mesta, naprej pa gozdovi, kokosove palme, velika razvejana nageljnova drevesa in koruzna polja, polja kasave, vse to pa obrobljeno s svetlečim se peskom plaž z vdolbinami bledozelenih zalivov, v katerih se zibljejo flotilje ribiških barčic.«


Tako je poljski poročevalec, opazovalec in zapisovalec afriškega sveta Ryszard Kapuściński v Ebenovini ubesedil podobo bisera Indijskega oceana.

Tropski raj

Unguja je drugo ime za največji koralni otok arhipelaga, poimenovanje Zanzibar izvira najverjetneje iz arabščine: Zinj el-Barr je v prevodu dežela črncev. Ostanki preteklosti, stkane iz arome nageljnovih žbic in krvi sužnjev, so na Zanzibarju vidni vsepovsod. Bele palače z umetelno izrezljanimi lesenimi vrati v Stone Townu so sicer zgolj neme priče nekdaj cvetočega sijaja, očarljiv pečat staremu arabskemu mestnemu jedru istoimenske prestolnice daje vsakdanji vrvež na ozkih ulicah in bazarjih z vsakršnim blagom. Ob kateri koli uri dneva.

Preden obiskovalec dokončno podleže ležernosti na mirnih peščenih plažah, kjer je edina obveznost »snorkljanje« v turkizni vodi, je vredno obiskati katero od plantaž začimb, raztresenih po notranjosti rajskega otoka, kjer iz razgrete zemlje poganja vse, se ustaviti v gozdu Jozani, kjer domujejo rdeče opice kolobus, ali se podvizati na izlet z lokalno jadrnico dhow in opazovati razigrane jate delfinov.

Unguja, Pemba in drugih 50 majhnih koralnih otokov je pisalo zgodovino velikemu delu vzhodne Afrike. Od združitve s Tanganjiko leta 1964 je Zanzibarsko otočje del celinske Tanzanije.

Pod streho Afrike

»To je bila deviška dežela, osredek sredi milijonov posvinjane Afrike, ki se ga lov še ni dotaknil. Hotel sem, da bi se tu nekje ustavili in postavili taborišče. To je bila najlepša dežela, kar sem jih kdaj videl, toda peljali smo se dalje v vijugah med visokimi drevesi, po blagi valovnati trati.« Tako je v knjigi Zeleni griči Afrike obujal spomine na lovski safari v Tanzaniji veliki Ernest Hemingway.

Sodobni safariji, pod vodstvom speljani od enega tabora do drugega, zdaj seveda niso več taka pustolovščina, kot so bili v Hemingwayevih časih, brez dvoma pa je odprava z džipi po živalskih rezervatih pod najvišjo točko afriške celine, Kilimandžarom, in lovljenje fotografskih trofej, spektakularno doživetje, ki ga je treba doživeti vsaj enkrat v življenju. Med najbolj priljubljenimi in najslavnejšim je obisk Serengetija. Na prostranih planjavah narodnega parka, nekaj manjšega od Slovenije, je velika možnost za doživetje predstave  afriške velike peterice – slon, nosorog, bivol, lev in leopard. Kot odličen predel za ogledovanje živali velja krater Ngorongoro. Območje največje neaktivne in nedotaknjena kaldere na svetu poseljuje tudi pleme Masajev, ki jih turisti dobro poznajo.

Potovalni načrt

Eno najpogostejših vprašanj, ki jih imajo morebitni popotniki je, kdaj na pot? Na otočju je z 25 do 35 stopinjami Celzija prijetno preko celega leta, najboljši čas za obisk celine je med decembrom in marcem ter med julijem in zgodnjim septembrom. Tanzanija je malarično področje, priporočljivo je cepljenje proti hepatitisu A in rumeni mrzlici. Slovenski državljani za vstop v državo potrebujemo vizum, ki ga pridobimo ob vstopu v državo. Strošek je 50 USD.

Kdor želi vsaj približno okusiti čare Afrike in ima dva tedna dopusta, lahko izbere katerega od programov, ki jih ponujajo slovenske turistične agencije. Pakete s počitnicami na Zanzibarju in safarije po prostranstvih tanzanijskih narodnih parkov ponujajo denimo Agencija Oskar, Ravbar potovanja, agencija Liberty Slovenia, Shappa. Cena eksotičnega užitka: od dveh in pol tisočaka.

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij ONAPLUS.SI Logo

Zakaj imamo v uredništvu One radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE