Hrvaški otok, ki mu pravijo tudi oaza miru

22.7.2022

Mljet je otok miru, kjer bodo svoj raj našli tudi kolesarji in pohodniki. Je otok z bujnimi borovimi gozdovi, kar tretjino površine pa prekriva narodni park.


Mljet se nahaja v južni Dalmaciji in je osmi največji hrvaški otok. Je eden najbolj neokrnjenih otokov na Jadranu. Imenujejo ga tudi oaza miru. Njegova dolžina znaša 37 km, širok pa je okoli tri kilometre. Na otoku prevladujejo apnenčasti grebeni in številne kraške doline, ker pa kar 70 odstotkov površine prekrivajo borovi gozdovi, mu pravijo tudi najbolj zeleni dalmatinski otok. Narodni park Mljet zaseda tretjino otoka in igra pomembno vlogo pri odločitvi številnih turistov, da ga izberejo za svojo počitniško destinacijo. Otok je odlično izhodišče tudi za kolesarje in pohodnike, saj so po njem prepredene številne kolesarske, sprehajalne in pohodne poti.


Med večja naselja otoka prištevamo Babino polje, ki je hkrati tudi njegovo upravno središče, Polače, Pristanište, Pomeno in Sobro. Domačini so se v preteklosti ukvarjali predvsem z vinogradništvom, gojenjem oliv in poljedelstvom, medtem ko je danes v ospredju turizem, ki v zadnjih letih pridobiva na pomenu. Najvišji vrh otoka je Veli Grad, ki se bohoti na 514 metrih nadmorske višine. Otok je kar precej oddaljen od Slovenije, saj boste do njega potrebovali približno osem ur vožnje z avtomobilom. Kot poletna počitniška destinacija je otok Mljet tako primeren za vse tiste, ki uživajo v miru in se pred sončno pripeko radi skrivajo v senci borovcev; te je namreč na otoku na pretek.

Najlepše plaže na otoku

Mala Saplunara je ena izmed mljetskih plaž, na kateri je vredno preživeti vroč poletni dan. Plaža je peščena in se nahaja v zalivu, od koder ni pogleda na odprto morje. Na plaži je veliko naravne sence. Blace je očarljiva plaža z majhnim številom obiskovalcev, zato je primerna za tiste, ki ne marajo pretirane gneče. Do plaže se je treba spustiti po tlakovani potki in stopnicah. Prodnata plaža Sutmiholjska je locirana približno na polovici otoka. Plaža navdušuje obiskovalce s kristalno turkizno vodo, na njej pa so zasidrani čolni različnih barv. Pomanjkljivost plaže je, da je na njej le malo naravne sence.

Plaža Saplunara, s katere ni pogleda na odprto morje. Foto: novak.elcic/Shutterstock

Narodni park Mljet

Narodni park Mljet je vsekakor ena največjih atrakcij otoka in če vas naravne lepote fascinirajo, ga je vsekakor vredno obiskati. Hrvaške oblasti so ga za narodni park razglasile leta 1960. Razprostira se na severozahodnem delu otoka. Park je prekrit z borovim gozdom, del njega pa so tudi Veliko in Malo jezero, zaliv Soline, morski pas širine 500 metrov od najbolj izpostavljenih rtov s pripadajočimi otočki ter naselja Polače, Pomena in Goveđari. Po celotni površini parka je vožnja z avtomobilom prepovedana, območje pa lahko prosto raziskujete peš ali s kolesom. Poleg tega se lahko tukaj lotite potapljanja ter vožnje s kajakom in čolnom. Obala na tem delu otoka je precej razčlenjena, rastlinski in živalski svet pa sta zelo raznolika. Poleg tega je za območje značilna dragocena kulturna dediščina.

Razgledna klop, s katere se odpira čudovit razgled na narodni park Mljet. Foto: Renata Sedmakova/Shutterstock

Odisejeva jama

Odisejeva jama je ena najbolj obiskanih znamenitosti otoka, ki se nahaja na njegovem južnem delu. Dejansko gre za kraško votlino, od katere je odpadel strop. Je jajčaste oblike. Z morske strani je široka zgolj 4 do 5 metrov, visoka pa je dober meter in pol. Ime je dobila po Odiseju, ki naj bi v njej sedem let živel z nimfo Kalipso, v tem času pa je hrepenel po svojem domu in ženi Penelopi. Vezano na to legendo so v bližini jame postavili improvizirano hiško, ki so jo poimenovali Hotel Kalypso. Če želite jamo doživeti v vsej njeni lepoti, jo je priporočljivo obiskati sredni dneva, ko vanjo proseva sončna svetloba. Tedaj pride do nastanka turkizno modrega spektra barv, ki se odsevajo v morju.

Odisejeva jama. Foto: Tiglat/Shutterstock

Otok svete Marije

Otok svete Marije se nahaja na Velikem jezeru, ki prav tako spada pod narodni park Mljet. Njegova površina znaša zgolj 0,017 kvadratnega kilometra, na njem pa stoji benediktinski samostan iz 12. stoletja. Ob njegovem obzidju poteka potka, po kateri se lahko sprehodijo obiskovalci. Samostanska cerkev je bila leta 1949 obnovljena, med letoma 1959 in 1961 je bila preurejena v hotel, leta 1998 pa je bila vrnjena škofiji. Do otoka se lahko zapeljete z eno od manjših ladij, ki so temu namenjene.

Foto: Aleksandar Todorovic/Shutterstock

Malo in Veliko jezero

Tako Malo kot Veliko jezero se nahajata znotraj narodnega parka Mljet. Površina Velikega jezera znaša 145 hektarjev, Malega pa 24 hektarjev. Jezeri sta med seboj povezani z umetno poglobljenim kanalom, Veliko jezero pa je nato povezano še z morjem, in sicer preko umetnega prekopa, ki so ga izkopali tisti, ki so se lotili izgradnje benediktinskega samostana. V jezerih se je možno tudi kopati, nad čemer bodo še posebej navdušeni tisti, ki radi zaplavajo v nekoliko toplejši vodi, saj je v njiju vedno nekaj stopinj Celzija višja temperatura kot v okoliškem morju.

Foto: trabantos/Shutterstock

Veli Grad

Veli Grad je, kot je bilo omenjeno že na začetku, najvišji vrh otoka Mljet. Z njega se odpirajo lepi razgledi na vse strani. Tisti, ki bi se radi povzpeli nanj, naj se z avtomobilom odpeljejo do središča Babnega Polja, kjer je možno parkirati in se nato peš odpraviti na vrh. S parkirišča se sprehodite 100 metrov proti vzhodu, tam pa boste opazili prve markacije, ki vas bodo usmerile na vrh hriba. Pot je poraščena z makijo in je slabo vzdrževana. Kljub temu da je po vsej dolžini markirana, so oznake ponekod že zabrisane. Vseeno orientacija ni zahtevna. Na vrhu je na voljo tudi žig.

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij ONAPLUS.SI Logo

Zakaj imamo v uredništvu One radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE