Po velikosti je tretja najmanjša azijska država s skupno površino 780 kvadratnih kilometrov. Nekoč je bila manjša, samo 665 jih je imela, a so z zasipavanjem morja pridobili dodatnih 115 kvadratnih kilometrov ozemlja. Včasih je bil Bahrajn znan pod imenom arhipelag 33 otokov; danes jih je že 84. Največji med njimi so Bahrajn, Havar, Muharak, Um man Nasan in Sitra. Dežela je puščavska z milimi zimami in zelo vročimi poletji, ko je temperatura običajno več kot 40 stopinj in je v ozračju veliko vlage. Danes tam živi nekaj manj kot dva milijona prebivalcev, od tega je več kot polovica tujcev.
Pred obiskom Maname, glavnega in edinega mesta v državi, sem bil prepričan, da dežela nima kaj posebnega za pokazat. Takoj po prihodu mi je postalo jasno, da sem živel v zmoti.
Bahrajn ima od vseh zalivskih držav najbolj bogato, kontinuirano zgodovino. Od bronaste dobe dalje je bil zaradi svoje lege središče trgovskih poti, ki so povezovale Mezopotamijo s civilizacijami v dolini Inda. Tedaj je tod cvetela kultura Dilmun, ki je zapustila preko 11.000 skrbno zasnovanih in zgrajenih grobišč: od preprostih tumulov do cilindričnih stolpov. Najboljše in najlepše so ...