Opazovanje ptic v Sloveniji: kam, kdaj in kako?
Spoznavanje sov ob Cerkniškem jezeru
Bi se radi naučili, kako se oglašajo sove, morda katero od njih videli na štiri oči? Ko bo padel mrak, se boste lahko odpravili na sprehod ob Cerkniškem jezeru in napeli svoje čute. Mogoče boste opazili velikega skovika. Prepoznali ga boste po vitki pokončni postavi z izrazitimi ušesnimi čopi, ki jih dvigne, kadar je razburjen. Prehranjuje se pretežno z žuželkami, zato ga ponoči včasih opazimo v bližini cestnih svetilk. Izmed naših sov je veliki skovik edini, ki se seli na prezimovanje v Afriko. Izlet bo potekal 6. aprila 2019. Pohitite s prijavo!
Spoznavanje ptic v parku Tivoli
Dan kasneje, 7. aprila, si dopoldne rezervirajte za sprehod po ljubljanskem parku Tivoli. Če bi se radi naučili česa novega o pticah, ki jih lahko v naši bližini opazimo vsak dan, ne zamudite krasne priložnosti za ogled ptic, ki se zadržujejo v grmovju ali visoko v drevesih, prisluhnili pa boste lahko tudi njihovemu petju. Izlet organizira Prirodoslovni muzej Slovenije v sodelovanju z DOPPS in je primeren za družine z otroki.
Tečaj prepoznavanja petja ptic
Odpravili se boste v Maribor, kjer vam bo ornitolog Tilen Basle približal čudesa ptičjega petja. Obstajajo pravila, kako opazovati in določati ptice. Med njimi so mir in tišina, umirjenost gibov in počasnost. Ne samo da je dobro, če smo pozorni na barvo ptice, ki jo opazujemo, lahko jo primerjamo z drugimi v bližini, ki jih že poznamo. »Opazujmo tudi obliko telesa in posameznih telesnih delov, na primer obliko in velikost kljuna. Kako se vede? Kako se premika po tleh – hodi ali poskakuje? Na kakšen način leti? Se drži sama ali v jati? Se raje zadržuje na tleh ali v krošnjah dreves?« preberemo na spletni strani.
A ta izlet bo še prav posebno zanimiv, kajti določanje vrst ptic po petju in oglašanju je izjemno doživetje. Pri tem si lahko pomagamo s posnetki, objavljenimi na spletni strani organizacije. S tečajem prepoznavanja petja ptic boste usvojili oglašanje in petje naših pogostejših vrst. Že danes si označite 21. april kot ptičjega petja dan.
Kje na Goričkem še poje hribski škrjanec?
Osemindvajsetega aprila se boste lahko v sodelovanju z Javnim zavodom Krajinski park Goričko odpravili na vzhod Goričkega in se prepričali, ali po slemenih mozaične kulturne krajine v Kančevcih še poje hribski škrjanec. Nekdaj pogosta gnezdilka spada med najbolj ogrožene ptice na Goričkem.
Udeleženci izleta bodo spoznali še druge značilne vrste ptic v mejicah (ozki pasovi dreves in grmovja, ki razmejujejo različna življenjska okolja), na suhih in drugih ekstenzivno rabljenih travnikih ter v travniških visokodebelnih sadovnjakih, kot so smrdokavra, prosnik, pivka, vijeglavka, rjava penica in rumeni strnad.
Informacije o prijavah na vse navedene dogodke najdete na spletni strani ptice.si
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.