»In potem se mi je zazdelo, da je vsa skala občutkov in reakcij posledica občevanja z ljudmi, in če to odpade, občutki počasi odmro. Človek, ki ne zna ničesar povedati, nima besed. Ali je tudi nasprotno mogoče?« Odlomek iz knjige Potovanje s Charleyjem znamenitega ameriškega pisatelja Johna Steinbecka, ki se je pri 58 odpravil ponovno odkrit državo, o kateri je pisal, slišat njeno govorico, vonjat trave in drevesa, da bi videl barve in svetlobo, da bi ugotovil, kdo so bili Američani leta 1960. Potoval je s kamperjem in v družbi francoskega pudlja Charleyja. Jesen je odlična priložnost, da se – nekje drugje – malo pogovorimo sami s seboj in (spotoma) odkrijemo kakšen del naše krasne dežele, ki ga še ne poznamo. Kako so to storili znane Slovenke in Slovenci?  

Marjana Grčman, turistična novinarka 

»Turistični delavci so za mene svetovni prvaki v prilagajanju glede na stalne spremembe razmer na meji in epidemiološke situacije. Boni so sicer dosegli svoj namen, toda predstavljajo glavni ukrep za domačega gosta, ne naslavljajo pa mestnega turizma in industrije srečanj, ki je bila med pandemijo prizadeta prva, najbolj globoko in bo tudi zadnja, ki bo okrevala. V tem trenutku potrebujemo nove ukrepe, ki bodo ciljno usmerjeni in bodo naslavljali destinacije, ki so imele pred pandemijo nadpovprečni delež tujih turistov. Ob tem se ne sme spregledati predvsem kongresne dejavnosti, kjer so multiplikativni učinki za kar 3,5-krat večji od prostočasnega turizma ... Jaz bona še nisem koristila – po vsej verjetnosti ga bom unovčila v Glampingu Ribno na Bledu, ker mi je všeč družinska zgodba lastnika, in pa v Pomurju. Zakaj? Ker sem navdušena nad njihovim projektom Gourmet over Mura, ki združuje kakovostne manjše ponudnike in se trudi razbiti stereotipni pogled na Pomurje kot poceni destinacijo preveč polnih krožnikov.«

Prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med. specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije 

»Rešitev z boni je odlična, saj je hkrati rešila slovensko turistično sezono in zapolnila velik del nastanitvenih kapacitet slovenskih turističnih krajev. Hkrati je razgalila pohlep posameznikov, ki so kljub covid krizi neprimerno dvignili ceno prenočitev in tako razvrednotili bone ali različno obravnavali plačnike z boni in gotovino. Prav tako so nekateri dobitniki padli na izpitu vzornega vedenja in so se kljub brezplačnemu bivanju z neprimernim vedenjem in zahtevami izkazali kot slabi gostje. Verjamem, da so to omejeni primeri in da je zgodba z boni bila in ostaja dobra zgodba, saj je nekaterim posameznikom celo omogočila dopust, ki ga sicer niso načrtovali. Škoda je, da boni niso rešili celotnega segmenta turizma, kulturnih delavcev, prevoznikov in preostalih ljudi v turistični panogi. Osebno sem bon podaril in verjamem, da bo dosegel še večji pomen, kot če bi ga izkoristil sam.«

Hermina Kovačič, strokovnjakinja za komunikacijske projekte 

»Ideja je bila bon porabiti za raziskovanje Prekmurja, a me je za vikend v tiste kraje povabila k sebi domov prijateljica. Vesela sem, da mi je uspelo s pomočjo 'lokalnega vodenja' bolje spoznati del Slovenije, ki preseneča z naravnimi lepotami, bogastvom kulturne dediščine in izjemnimi kulinaričnimi specialitetami. Tako sem porabila bon za najem hiške v slovenski Istri, ki jo obožujem zaradi posebnih energij, ki me umirijo in pomirijo ter napolnijo z novimi močmi.«

Aleš Čakš, odgovorni urednik revije Goodlife 

»Delno sem turistični bon že izkoristil, v začetku septembra, ena noč v hotelu Jezero, ki je odlično izhodišče za vandranje po Bohinju. Za drugo noč pa razmišljam, da bi šel še oktobra v Terme Olimia, da si pregrejem kosti v savnah.«

Gregor Jamnik, direktor hotela Slon in predsednik hotelirjev Slovenije 

»Turistični bon sem podaril staršem, ki sta s svojima bonoma avgusta cel teden letovala v hotelu v Portorožu. Če ga ne bi podaril, bi ga unovčil v hotelu Slon, saj imamo zelo atraktivno ponudbo nakupovalnega paketa, saj ob unovčenju celega bona za eno noč gostom podarimo za 100 evrov bonov za nakupovanje v Nami ali Cityparku.«

Uršula Cetinski, generalna direktorica Cankarjevega doma 

»Moj turistični bon je pristal na Bledu. Gorenjski biser se je izkazal za čudovito izhodišče, od koder smo se odpravili na Pokljuko, Uskovnico in Lipanco, obiskali grad Kamen, si v cerkvi svetega Mihaela na Dovju ogledali fresko Kristusovega križanja iz sredine 15. stoletja, občudovali slap Peričnik … Izlete sem zaključila s plavanjem do Blejskega otoka in uživala v lesketanju smaragdne jezerske gladine. Na Pokljuki sem razmišljala o tem, kako bujni sta flora in favna in kaj od tega bo sploh še na svetu, ko se bodo na podobno pot odpravili naši vnuki, saj Zemlja zaradi številnih zlorab človeka, ki se do planeta vede kot gospodar in ne kot skrbnik, hitro spreminja svojo podobo. Vavčerji so turističnim delavcem omogočili boljše obete za ohranitev panoge, pri meni pa prispevali k veselju do življenja.«

Sašo Mali, frizerski mojster 

»Turistični bon sva z ženo porabila poleti, in sicer v Kranjski Gori, pri naših prijateljih, ki imajo v lasti hotel Lipa. Radi zahajamo tja, zato odločitev ni bila težka, poleg tega se mi zdi smiselno s tem bonom podpreti manjše ali družinske turistične destinacije. Menim namreč, da bodo večje verige hotelov kljub vsemu lažje preživele izpad dohodkov. Ker smo v družini štirje, pa so nam boni še ostali, za to, kje jih bomo porabili, pa odločitev še ni padla. Vsekakor pozdravljam odločitev države glede uvedbe bonov, saj je v Sloveniji dovolj krasnih destinacij, kjer se jih da porabiti. Menim pa, da bi morali biti boni unovčljivi ne le za spanje z zajtrkom, temveč tudi za gostince in preostale storitvene dejavnosti, tudi za kulturne prireditve. Namreč, poleg turizma so to vse panoge, ki imajo veliko izgubo zaradi pandemije, zato bi boni pri okrevanju gotovo pripomogli tudi njim.«