Vsak dan grešimo in se potem tolažimo, češ, nikoli ni prepozno, toda posledice našega ravnanja se lahko pokažejo veliko hitreje, kot morda predvidevamo. In tako si na obraz narišemo kar nekaj let več, kakor jih imamo dejansko, zato si preberite o najpreprostejših nasvetih strokovnjakov za kar se da mladosten videz tudi v zrelih letih.

Nikoli ne pozabite na kremo za zaščito pred soncem – v vseh letnih časih! Sončni faktor sicer vsebujejo že številni kozmetični izdelki, zato prav veliko težav pri iskanju ustreznih negovalnih sredstev ne bi smeli imeti. Izpostavljanje ultravijolični svetlobi spodbuja delovanje prostih radikalov, ki škodujejo kolagenu, elastinu in celicam, zaradi česar se koža stara hitreje. Gube so vidnejše, temni pigmenti pogostejši. Da ne govorimo o večjem tveganju za pojav kožnega melanoma!



Kakovosten spanec naj bo na vrhu seznama prioritet. Spanje omogoča telesu počitek, večjo zbranost in pa – mladost, kajti v nočnih urah koža odpravlja posledice dnevnega onesnaževanja in drugih škodljivih dejavnikov. Če smo torej prikrajšani za kakovosten nočni počitek, tudi koži ne damo priložnosti obnove, zato bodo znaki staranja zgodnejši in vidnejši.



Sadje in zelenjava sta ključna v boju proti boleznim in neugodnim spremembam na koži. Tako svetujejo tudi dermatologi, ki prisegajo na antioksidante in vitamine v dragocenih plodovih, predvsem vitamin E odpravlja posledice delovanja UV-žarkov, A, C in B3 pa ohranjajo kolagen, spodbujajo elastičnost in preprečujejo spremembe v pigmentaciji.



Sladkor je novodobni sovražnik zdravja številka ena, in kot kaže, tudi mladostnega videza. Hiter dvig ravni sladkorja v krvi spodbuja vnetne procese v telesu, tako denimo tudi izbruh aken in drugih nevšečnosti na koži. Če je teh pojavov preveč, lahko nastanejo tudi trajne brazgotine in temni madeži. Sladkor ovira tudi nastajanje dragocenega kolagena, ne marajo pa ga niti zobje.



Opustite kajenje! Ko prižgete naslednjo cigareto, se opomnite, da pri tem ne trpijo le vaša pljuča in zdravje nasploh, temveč tudi videz. Tobačni dim spodbuja nastajanje gub in temnih kolobarjev okoli oči, saj maši žile in tako omejuje prenos kisika do celic. Tobak poleg tega vsebuje številne kemikalije, ki uničujejo kolagen in elastin, škodo pa povzroča tudi v ustni votlini.



Omejite uživanje alkohola. Ta namreč uničuje antioksidante, ki nas varujejo pred vnetnimi procesi in delovanjem prostih radikalov, zato je zgodnejše staranje neizogibno. Alkohol tudi izsuši organizem, zaradi česar je tudi koža videti dehidrirana, suha in nevoljna, povrhu pa lahko spodbudi razvoj številnih nevarnih obolenj.