Igrajmo se zunaj: Kako izbrati varna in zabavna zunanja otroška igrala za vaš vrt
Preverite, kako izbrati takšna, ki ne bodo le varna, temveč bodo tudi spodbujala fizično dejavnost, ustvarjalnost in socialne veščine pri otrocih.
Prednosti otroških igral
Otroška igrala na domačem vrtu imajo kar nekaj prednosti. Tukaj je 5 glavnih:
- Spodbujanje h gibanju: igrala otroke spodbujajo k fizični aktivnosti, gibanju na svežem zraku in krepitvi telesa. Pomagajo preprečevati čezmerno težo in pripomorejo k večji gibljivosti.
- Praktičnost: zdaj se vam ne bo treba namensko odpraviti v park ali na igrišče. Zabava je za otroke zagotovljena kar v udobju vašega doma, otroci pa bodo na ta način še več časa preživeli zunaj.
- Malo prostora: tudi če imate prostorsko stisko, obstajajo igrala, ki ne zavzamejo veliko prostora, kot so denimo gugalnica ali manjši tobogan.
- Krepitev domišljije: otroci se s pomočjo enega igrala domislijo številnih zanimivih iger, kar spodbuja njihovo ustvarjalnost in domišljijo.
- Razvoj socialnih veščin: ko otroci k igri povabijo še svoje vrstnike, sklenejo tesna prijateljstva in izboljšajo svoje socialne veščine.
Kako izbrati ustrezna igrala za otroka
Pri izbiri igral upoštevajte želje, potrebe, starost in fizično pripravljenost svojega otroka. Mlajši otroci včasih potrebujejo bolj preprosta, nižja igrala, medtem ko bodo starejši morda bolj navdušeni nad plezali, večjimi tobogani in bolj stabilnimi igrali. Seveda pa upoštevajte tudi velikost in teren dvorišča. Naredite premišljen načrt, kam boste igrala postavili in kako veliki kosi so izvedljivi.
Kateri material izbrati?
Vsekakor je pomembno, da izberete trpežna igrala, ki bodo zagotavljala varnost in bodo hkrati odporna proti različnim vremenskim razmeram. V splošnem lahko izbirate med tremi različnimi materiali:
- Les: lesena igrala za otroke so estetsko privlačna in precej trpežna, a potrebujejo nekoliko več vzdrževanja kakor kovinska. So tudi nekoliko mehkejša od kovinskih, zaradi česar so pogosta izbira za mlajše otroke, pri katerih je večja možnost padcev.
- Kovina: kovinska otroška igrala so zelo trpežna, stabilna in odporna proti različnim vremenskim razmeram. Odlično se obnesejo pri starejših otrocih, ki imajo bolj intenzivno igro, nekaj dodatne previdnosti pa je potrebne v zelo vročih dneh, ko se kovina lahko močno segreje.
- Plastika: igrala iz trpežne plastike so običajno zelo enostavna za vzdrževanje, so pa nekoliko lažja in manj stabilna, zato se tak material navadno uporablja le za manjše kose.
Vrste igral
Poleg materialov poznamo tudi več vrst igral, vsako od njih pa ima svoje posebne funkcije. Tukaj je nekaj najpogostejših:
- Gugalnice: eno najbolj priljubljenih igral je nedvomno gugalnica, ki ne vzame veliko prostora, otrokom vseh starosti pa zagotavlja neizmerno zabavo.
- Tobogani: izjemno zabavno igralo, na katerem otroci spoznavajo gravitacijo, mnogi pa ravno s pomočjo toboganov premagajo svoj strah pred višino.
- Peskovniki: z igro v peskovniku otroci krepijo svojo domišljijo in ustvarjajo razne podobe. Peskovniki so še posebej priljubljeni pri mlajših otrocih.
- Plezala: na plezalih otroci razvijajo svoje motorične sposobnosti, koordinacijo in zavedanje telesa, z napredkom pa se krepi tudi njihova samozavest.
- Vrtiljaki: domačemu igrišču dodajo vznemirljivost in krepijo ravnotežje. Ker vrtiljaki ne ustrezajo vsem, je smiselno, da jih vaši najmlajši pred nakupom preizkusijo.
Ne pozabite na varnost
Varnost je vedno na prvem mestu! Izberite otroška igrala, ki so varna, takšna, ki nimajo ostrih robov in zagotavljajo dober oprijem, da otrokom med igro ne bo drselo. Sama igra naj se vedno odvija ob prisotnosti odrasle osebe, prilagodite pa se tudi vremenskim razmeram; zaradi dežja so igrala denimo lahko spolzka, zaradi česar obstaja nevarnost zdrsov in padcev.
Vzdrževanje je ključ do dolgotrajne zabave
Da bi vam igrala za otroke služila čim dlje, je pomembno, da zanje ustrezno skrbite. Poskrbite za redno čiščenje, ki bo preprečilo zdrse in druge nevšečnosti. Igrala tudi redno pregledujte: pri lesenih bodite pozorni na morebitne trske ali potencialno gnitje lesa, pri kovinskih pa opazujte, ali se pojavlja rja. Take nevšečnosti so sicer pri kakovostnih materialih izjemno redke, a previdnost ni odveč.
Dodatni triki za popestritev domačega igrišča
- Na dvorišče posadite za otroke varne okrasne cvetlice, ki bodo zagotavljale dodaten vir zabave, in drevesa, ki bodo zagotavljala senco v vročih dneh.
- Med urejanjem dvorišča uporabite pisane barve, s katerimi bo igrišče še bolj živahno in zanimivo za otroke.
- V bližino namestite vir vode, kjer se bodo otroci med igro odžejali, se umili, napolnili vodne balone in se osvežili.
- Ne pozabite, da je zabava najslajša takrat, ko jo delimo z drugimi. Spodbudite otroke, da k igri povabijo sosede, sošolce in druge prijatelje.
Vse, kar potrebujete za živahno, prijetno in varno otroško igrišče, vas že čaka v Bauhausu. Obiščite naše poslovalnice in raziščite igrala, ki bodo poskrbela za zabavno in aktivno otroštvo.
Naročnik oglasne vsebine je Bauhaus