ONAPLUS PODKAST

VIDEO: Hormonske spremembe in vitalnost v vseh življenjskih obdobjih (Lorella Flego in Erika Brajnik)

Kako fiziološke in psihološke spremembe po 35. letu oblikujejo, izzivajo in usmerjajo zdravje ter počutje sodobne ženske.

V tokratnem podkastu OnaPlus smo osvetlili hormonske spremembe, ki pri večini žensk nastopijo po tridesetem letu. Gre za pogosto spregledane procese, ki pomembno vplivajo na telesno zdravje, čustveno stabilnost in doživljanje lastnega telesa.

Iskali smo razumevanje, naravne in celostne rešitve ter načine podpore, ki ženskam omogočajo, da te spremembe preživljajo zavestno, brez občutka osamljenosti ali potrebe po tihem prenašanju stisk.

V pogovoru sta se nam pridružili Erika Brajnik, mednarodno priznana naturopatinja, predavateljica in terapevtka, ki verjame, da telo vedno govori – le prisluhniti mu moramo. Njeno delo temelji na povezovanju narave, znanosti in prakse, izkušnje pa črpa iz več kot 20 let dela z ženskami, ki si želijo ravnovesja, ne le diagnoz. Ter Lorella Flego, modna poznavalka in televizijska voditeljica, ki je v iskrenem pogovoru delila svojo osebno izkušnjo s perimenopavzo. Lorella svoj smisel za estetiko in lepoto prenaša tudi na razumevanje notranjih sprememb ter z njimi povezanih izzivov sodobne ženske.

Hormonska nihanja so pogosto posledica toksemije telesa

Erika poudarja, da hormonska nihanja, ki pogosto spremljajo ženske po 35. letu, niso zgolj posledica starostnih sprememb, ampak tudi rezultat nabiranja toksinov v telesu.

»Po 18. letu starosti se presnova vsako leto upočasni za približno en odstotek, kar pomeni, da naši čistilni organi, kot so jetra in ledvice, delujejo počasneje. To povzroči kopičenje toksinov v telesu, kar se lahko kaže v težavah, kot so nespečnost, bolečine v križu, prhljaj in starostni madeži,« razloži.

Čeprav te težave še niso bolezen, imajo pomemben vpliv na kakovost življenja, zato je pomembno, da se posvetimo čiščenju telesa in ohranjanju ravnovesja.

Telo petdesetletnice, v glavi pa sem včasih še vedno stara 20 let

Lorella priznava, da kljub telesu petdesetletnice v mislih še vedno čuti energijo dvajsetletnice, kar se pokaže v trenutkih, kot je igranje odbojke, ko pozabi na fizične omejitve: »Zgodi se mi, da me upočasnijo šele močne menstruacije, a si zaradi službenih obveznosti včasih zelo težko privoščim počitek.«

Kot psihologinja verjame, da je notranja vitalna energija tesno povezana s tem, kako razmišljamo in koliko skrbimo zase.

»Skozi leta sem se naučila, da nujno potrebujem prazen prostor brez nepotrebnih srečanj, pogovorov ali obveznosti, saj lahko le tako napolnim svoje baterije. Sem zagovornica emancipacije, a vseeno menim, da je bil zanjo plačan visok davek, saj smo ženske danes do sebe pogosto preveč stroge,« je odkrita Lorella.

Vitalnost v vseh življenjskih obdobjih

Erika poudarja, da je vsako življenjsko obdobje ženske dragoceno in ga je treba živeti polno – tudi menopavza ne pomeni konca vitalnosti, temveč odpira nove možnosti za zavestno skrb zase.

»Ključno za ohranjanje zdravja in dobrega počutja je čisto, razstrupljeno telo, saj prisotnost toksinov in umetno dodajanje hormonov dodatno obremenjujeta organizem,« je prepričana Brajnikova, ki dodaja, da naj ženske najprej ustavijo tempo, telesu omogočijo razstrupljanje in ga postopno krepijo, s čimer dolgoročno gradijo svojo moč in odpornost.

Sogovornici poudarjata, da se moramo ženske zavedati lastnih potreb ter si zavestno vzeti čas za nego telesa in duha. Sprejemanje naravnih metod, ritualov in celostnih pristopov ne prispeva le k izboljšanju telesnega zdravja, temveč pomembno krepi tudi duševno stabilnost in čustveno ravnovesje, vključevanje teh praks v vsakodnevno življenje pa lahko bistveno izboljša kakovost bivanja ter pomaga pri obvladovanju hormonskih sprememb na naraven in učinkovit način.

Več o celostnem pristopu k zdravju, vitalnosti in moči žensk v vseh življenjskih obdobjih v novem podkastu OnaPlus, ki ga najdete na začetku tega prispevka.

Preberite še:

V prodaji