ONAPLUS PODKAST

VIDEO: Otroci alkoholikov: skrite bolečine in kako se jih osvoboditi (Žiga Kastelic in Karmen Henigsman)

Alkoholizem v družini je ena izmed najtišjih in hkrati najglasnejših bolečin, ki lahko globoko zaznamuje otroštvo in družinske odnose.
Fotografija: Karmen Henigsman, Žiga Kastelic in Manca Čampa Pavlin
Odpri galerijo
Karmen Henigsman, Žiga Kastelic in Manca Čampa Pavlin

Gre za problem, ki je pogosto prikrit in prežet s sramom, vendar ima daljnosežne posledice za vse družinske člane, še posebej za otroke. Ti se soočajo z negotovostjo, stresom in občutkom odgovornosti za starše, kar pogosto vodi v dolgotrajne psihološke težave.

V tokratni epizodi podkasta Onaplus sta se nam v studiu pridružila Žiga Kastelic, novinar, zgodovinar in avtor treh knjig, med katerimi je eno posvetil odnosu z mamo, ki se je soočala z različnimi odvisnostmi, tudi z alkoholizmom. V svojih delih raziskuje teme izgube, družinskih odnosov ter življenja in smrti, pri čemer izkazuje izjemno notranjo moč in mirnost.

Druga gostja pa je Karmen Henigsman, magistrica psihologije in sodelavka Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki je specializirana za delo z otroki in mladostniki iz družin, kjer je prisotna zasvojenost.

Prisluhnite podkastu:

Otrok v družini z alkoholizmom na nek način starša izgubi

Žiga se spominja trenutka, ko je spoznal, da je njegova družina drugačna: »Trenutek, ki se ga najbolj spomnim, je, ko je moral oče priti pome v prvo nadstropje, da mu pridržim vrata, ko je prinesel mamo po stopnicah, pri čemer so njene stvari padale naokoli,« pripoveduje Kastelic.

To je bil trenutek, ko je začel razumeti, da so težave njegove družine povezane z alkoholom.

Karmen poudarja, da otrok v družini z alkoholizmom na nek način izgubi starša – čeprav je fizično še prisoten, saj alkohol zamegli njegovo osebnost. »Otrok ostaja sam s temi občutki in se sčasoma nauči zanašati nase. Pogosto odraste prehitro, razvije lastne strategije preživetja in postane sam sebi starš. Kasneje v življenju pa se mora soočiti tudi z žalovanjem za izgubljenim otroštvom,« je poudarila.

Žiga se je v otroštvu pogosto zatekal v knjige in filme, ki so mu nudili varno zatočišče. »Kljub prisotnosti alkoholizma sem se nekako vseeno počutil varno pri starših,« pravi. Vendar pa je bilo njegovo otroštvo polno težav, ki so jih prinesle starost staršev in alkohol. V obdobju najstništva je tudi sam poskusil alkohol.

Otroke alkoholikov spremljata sram in občutek krivde

Karmen opozarja, da sta sram in občutek krivde zelo pogosta pri otrocih staršev z zasvojenostjo. »Otroci se pogosto počutijo odgovorne za stvari, na katere nimajo nobenega vpliva. Razvijejo lažno krivdo, ki se nato prenaša v odraslost in v partnerske odnose. Opravičujejo se za stvari, kot je slabo vreme. Če te bolečine ne prepoznamo in je ne naslovimo, lahko ostane z nami vse življenje,« je pojasnila.

Pomembno je, da otroci začutijo, da jim nekdo stoji ob strani

Karmen pravi, da otroci v takih družinah pogosto prevzamejo vlogo skrbnika: »Otrok postane bolj usmerjen na potrebe starša kakor na svoje potrebe,« pojasni in nadaljuje: »Ves čas skrbi, da ohranja neko mirnost v družini, da ne bi prišlo do konflikta ali nasilja.«

Takšna situacija vodi v zanemarjanje otrokovih potreb in povzroča notranji kaos, ki ga otrok pogosto ne zmore razumeti ali obvladati. Otroci v takih družinah razvijajo mehanizme preživetja, ki jim pomagajo vzdržati pritiske, vendar ti mehanizmi kasneje v življenju pogosto ne delujejo več.

Zato je ključno, da učitelji in svetovalni delavci pozorno spremljajo vedenje otrok iz družin z alkoholizmom. Pogosto otroci zanikajo težave in trdijo, da je vse v redu, zato je pomembno, da se jim ponudi varno okolje, kjer se lahko odprejo. »Treba je biti vztrajen, kdaj moramo večkrat vprašati, da dobimo zaupanje.«

S tem se strinja tudi Žiga, čigar življenje je zaznamovalo kar nekaj težkih preizkušenj. Prisluhnite, kako se je z njimi soočil. Vabljeni k poslušanju celotne epizode podkasta, ki ga najdete na začetku tega prispevka.

Preberite še:

V prodaji