Urša Jerkič: Z modo imam težave, ker je v njej veliko snobizma

Dogajanje v modni industriji je ta hip izjemno pestro in zlahka rečemo tudi na velikem precepu. Cene luksuznih modnih znamk so vse višje, vedno bolj se normalizira trg ponaredkov. Da je modna industrija v krizi, dokazujejo tudi pogoste menjave kreativnih direktorjev, saj lastniki hipno iščejo rešitve, ki bi zagotavljale večje dobičke.
Vse to instantno dogajanje nam potrjuje, da bo za vsakega od nas največ vredno, če bo pri oblačenju sledil samemu sebi in ustvaril večen in oseben slog, v katerem se bo sam počutil najbolje. Kako priti do tega, je bilo osrednje vprašanje pogovora z Rebecco Gliha in Uršo Jerkič, ki sta bili gostji aktualnega podkasta Oneplus.
»Mene nihče nikoli ne vpraša za modni nasvet,« v smehu pove nekdanja kolumnistka Urša Jerkič in nadaljuje, da je to najbrž za to, ker stvari, ki jih nosi ona, na drugih verjetno ne bi delovale.
»To se mi zdi nekaj tako zelo osebnega. Večkrat slišim ’tebi vse paše’ ampak menim, da je slog podaljšek tvoje osebnosti. Meni absolutno ne pristaja vse, to vam lahko zagotovim. Če bi se oblekla v klasični kostim in bi prišla v pravno pisarno, bi bila verjetno videti grozno, gospe pa so videti čisto ok, nekatere celo zelo dobro. Zato, ker je to njihov stil. Mislim, da moramo pri slogu ostati znotraj tega, kar nam je fajn,« je povedala v podkastu.
Temu pritrjuje stilistka Rebecca Gliha, ki pravi, da tudi sama sliši komentarje v smislu, da ji vse pristaja: »Ampak mi, ki se ukvarjamo z modo, vemo, kaj bo na nas delovalo dobro in zato to pač oblečemo. Tako, da je to, da bi nam vse pristajalo zelo relativno.«
Kaj so za koga osnovni kosi?
Moda ni trend, ampak odraz osebnosti. Kot pravi Urša, je ključno spoznati sebe – ugotoviti, v čem ti je udobno in kaj ti daje samozavest.
»Ne nosi nečesa le zato, ker je v modi, ampak zato, ker se v tem počutiš dobro. Ko si zvest sebi, to izžarevaš tudi navzven,« je prepričana Urša. Enako mnenje ima tudi glede osnovnih kosov, za katere mnogi modni strokovnjaki trdijo, da naj bi bili temelj naše garderobe.
»Ne vem, če je čisto tako. Jaz imam, kar je torej čisto narobe, 20 suknjičev in plaščev ter le pet kratkih majic, pa nosim majice vsak dan. Vprašanje, kaj so za koga osnovni kosi,« pravi.
Od epidemije koronavirusa naprej skorajda ne mine intervju ali pogovor o modi, pri katerem se ne bi dotaknili ležernosti in trenirk, ki so pri številnih postale del vsakdanje garderobe. O tem so spregovorile tudi v podkastu in se vprašale, ali se pri tem izgublja ženstvenost.
»Z ženstvenostjo imam vse polno težav. Tudi z modo nasploh, ker je v njej veliko snobizma. Veliko je primerjav, kdo je bolje oblečen. Kot da smo v srednji šoli. Večini ljudi je vseeno in jim je na prvem mestu udobje ter da jim bo kos zdržal vsaj nekaj časa. In tako je tudi čisto ok. Se iti neki snobizem in govoriti o tem, kaj je ok in kaj ne … Sama se tega izogibam. Jaz lahko zase govorim, za druge pa ne moremo imeti toliko vpliva, da bi jim govorili, kako naj živijo,« pravi Urša Jerkič in doda, da tisti, ki govorijo, da jim je za obleke popolnoma vseeno, porabijo denar drugje:
»Predvsem moški, ki govorijo, da jim je vseeno, kaj imajo oblečeno, zmečejo ogromno denarja za opremo za na motor ali pa za smučanje, hkrati pa imajo nas za puhloglave, češ, joj, kaj si spet kupila … No, tukaj mi pa bolj temperatura naraste. Da mi moški pametujejo, za kaj ženske zapravljamo in za kaj oni ne.«
V podkastu je iskreno spregovorila še o tem, da čeprav za marsikoga deluje, da strastno spremlja modo, to ni čist res. »Modo spremljam bolj iz razdalje. Bolj opazujem spremembe v družbi in posledice v modi. En tak primer je recimo, da je zdaj veliko bolj pomembno, kako oblačilo deluje na fotografijah in niti ni pomembno, če je v živo bolj brezveze,« pravi Jerkičeva, pri čemer cilja predvsem na objavljanje modnih kombinacij na družbenih omrežjih. Povedala je tudi, zakaj ji je žalostno hoditi v trgovine in delila odličen nasvet za moške, ki jim bo prišel prav, ko bodo izbirali nove kose oblačil. Vabljeni k poslušanju podkasta Onaplus (najdete ga NA TEJ POVEZAVI).
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.