Tjaša M. Kos: Če čez leto niste delali na tem, ne pričakujte prijetne božične večerje
Gostja aktualnega podkasta Na robu je bila psihologinja, doktorica psihoterapevtske znanosti Tjaša M. Kos. Z novinarko Pijo Kapitanović sta govorili o veselju in stiskah, ki jih prinaša december.
Zadnji mesec v letu namreč za marsikoga ni prav nič vesel, saj številne obveznosti, bližajoči zaključni roki projektov, službene zabave in otroške prireditve, vse aktivnosti, ki polnijo družinski koledar, ustvarjajo pritiske, pod katerimi se telo lahko zlomi.
Po drugi strani pa se pri tistih, ki živijo sami in nimajo tako polnega življenja, še bolj krepi občutek osamljenosti.
»Tega, kaj vse je treba narediti decembra, je res ogromno in časa za veselo sproščenost, ki jo prikazujejo Instagram in socialna omrežja, za marsikoga dejansko ni. Na drugi strani imamo pa ogromno ljudi, ki se dejansko soočajo z veliko praznino. Danes gredo otroci študirat v tujino, imamo veliko družin, kjer se otroci odselijo v druge države, razseljene družine. Ogromno ljudi je ločenih, veliko je starih, osamljenih. Ta razlika med temi slikami, ki jih prikazujejo družabni mediji, in našo realnostjo je pogosto orjaška in ta velika razlika povzroča ogromno notranjih stisk,« pravi Kosova.
Zato je po njenem mnenju treba delati na tem, da se te iluzije razblinijo, da se o tem čim več pogovarjamo.
»Pomembno je, da širimo pogled na našo realnost, ki ni idealna, ampak realna. Pomagamo razbijati ta mit veselega decembra in ta imperativ sreče, ki mu vsi podlegamo, decembra še prav posebej. Tako zelo imamo tudi to, da moramo biti srečni. Jaz se v svoji psihoterapevtski praksi mnogokrat srečujem s to željo ljudi, da bi bili srečni. K meni prihajajo in pravijo: "Tjaša, jaz nisem srečen, jaz bi moral biti srečen. Vse imam, moral bi biti srečen." To je takšen imperativ, ki si ga postavljamo in preprosto ni združljiv z našo človeško realnostjo,« je povedala psihoterapevtka.«
Sreča nima zveze s številko na bančnem računu
Sogovornica je poudarila, da lahko ta čas pritiskov vzamemo tudi kot veliko spodbudo za to, da res osebnostno zrastemo in se vprašamo, kaj so stvari, ki so nam pomembne.
»Vemo, da naš občutek sreče, zadovoljstva in izpolnjenosti v življenju zelo nizko korelira s stanjem na našem bančnem računu. Po domače povedano, kako srečni smo, ima zelo malo zveze s tem, koliko denarja imamo. Od nekih zelo osnovnih potreb, od neke zelo osnovne številke, ki zadovoljuje naše osnovne potrebe, večja številka na bančnem računu po raziskavah ne prispeva bistveno k temu, da bi bili bolj srečni,« pove Tjaša M. Kos.
Kaj pa nas dela srečne?
»Iz raziskav vemo, da k temu prispevajo bližnji kvalitetni odnosi. To je dejavnik, ki daleč najbolj prispeva k občutku sreče, zadovoljstva in izpolnjenosti,« pravi in dodaja, da na odnosih gradimo čez celo leto, ne le decembra.
»Ne morete pričakovati prijetne novoletne ali božične večerje, če čez leto niste delali na odnosih. Če so se celotno leto nabirali konflikti, bo zelo verjetno eskaliralo za božične praznike. Dobra božična večerja ali novoletna večerja se začne že zdavnaj prej, začne se z vsakodnevnim delom, najbrž že pred decembrom.
In ja, imamo know-how. Imamo kup kvalitetnih orodij in ta orodja mi prakticiramo in vadimo v psihoterapiji. Imamo kup mehanizmov, za katere vemo, da generirajo stres in slabe odnose. Naši notranji mentalni vzorci, naše notranje sheme, naši paketi, ki jih nosimo s sabo. Eden izmed teh je perfekcionizem, da mora biti vse perfektno. V redu smo samo, če je vse popolno,« je bila slikovita gostja podkasta Na robu in dodala še druge primere, zaradi katerih se lahko zgodi, da nam ob praznikih ne bo prijetno.