ARHITEKTURA

Ključni koraki pri snovanju večno lepega doma (nasveti strokovnjakov)

Kako opremiti dom, da bo ambient večen, kosi pa preživeli nas in naše otroke?
Fotografija: Trendi na področju arhitekture so tudi odraz širše družbene klime. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Trendi na področju arhitekture so tudi odraz širše družbene klime. Foto: Shutterstock

Pri opremljanju stanovanja se zagotovo mnogim postavi vprašanje, ali naj sledi trendom ali naj raje izbere slog, ki bo večen.

»Drznost zagotovo ni prava beseda, ki bi lahko opisala izbiro med trendi pri notranji opremi med Slovenci. Če govorim na splošno, raje izbirajo bolj varno pot, bolj utečene smernice, kot da bi bili sami ustvarjalci trendov,« je o tem, v kakšnih odnosih so Slovenci in novi trendi v podkastu Dela in dom povedala arhitektka Tanja Špan Vasiljević, ki skupaj z Daretom Vasiljevićem delujeta v biroju Arhimetrics.

»Absolutno je pri notranjem opremljanju in izbiri pohištva, treba razmišljati za neko daljše obdobje, recimo o nečem, kar bo preživelo vsaj 20 let. Morda lahko vmes spremenimo barve sten, zamenjamo manjše dodatke. Drugače pa je treba stremeti k temu, da nas bodo morda nekateri kosi celo preživeli,« konkretno svetuje Špan Vasiljevičeva, ki poudarja, da kljub vsemu ne smemo pozabiti na individualne zgodbe in zgodbe, ki jih s seboj nosi sam prostor.

»To je bolj pomembno, kot izključno slediti  trendom, ki se menjajo vsakih nekaj let. Od zlatega smo šli v obdobje bele kave, ko bi čisto vse potopili v belo kavo, recimo. Ne pravim, da je vse to slabo. Nikakor. Iz vsakega trenda lahko poberemo zelo zanimive kose. A dobro je, če imamo pred seboj širšo sliko, za daljše obdobje,« pravi Tanja, ki opaža, da je slovenska kultura bivanja v nastajanju, še v razvoju.

»Zdi se mi, da večina ljudi nima odnosa do kvalitete, na primer do kvalitetnega stola. Ne razmišlja o tem, da je lahko na začetku investicija večja, ampak bo kos večen in bo preživel celo obdobje, morda si ga bodo še otroci želeli. Pri nas ljudje raje zapravijo denar za druge, navzven bolj opazne zadeve, kot so avtomobili, oblačila … In potem so kosi pohištva v sekundarnem planu.«

Francoska kultura bivanja

Zagotovo pa si večina od nas po določenem obdobju, ne glede na večnost prostora, želi sprememb.

»To lahko dosežemo s cenejšimi posegi, kot so prebarvane stene, zamenjava pregrinjal … Na ta način lahko dosežemo neko osvežitev,« pove arhitektka.

»Arhitekti smo postavljeni pred težko nalogo, v poplavi kosov, najti takšnega, ki bo večen, je izziv. Zelo dobro moramo poznati določena pravila, poznati način izdelave, predvideti, da bo kos zdržal dlje časa, bil aplikativen čez 30, 40 let,« pravi Dare Vasiljević, ki odnos do interiera slikovito ponazori s primerom iz Pariza, kjer se vnuki po smrti babice stepejo za kose pohištva.

»Francozi gojijo kulturo bivanja, imajo do nje odnos, vsak kos, ki je bil kupljen, je bil premišljeno kupljen, načrtovan, močno je bil prisoten tudi arhitekt.«

Arhitekta sta v pogovoru razkrila glavna arhitekturna pravila pri snovanju hiše, na katera bi moral biti pozoren prav vsak, ki se srečuje z gradnjo oziroma prenovo. Recimo, zakaj je pomembna razdalja med garažo in kuhinjo? In kako prepoznati trend, ki bo hitro minil ter trend, ki bo večen?

V pogovoru boste dobili tudi odgovor na to, ali je za dobro zasnovan interier potreben velik finančni vložek. Odgovor arhitektov vas zna presenetiti. Prisluhnete jima lahko TUKAJ, na Deloindom.si

Preberite še:

V prodaji