PODKAST

Modna svetovalka: Če vsako sezono zavržemo veliko oblačil, delamo to napako

Ste tudi vi ena izmed tistih žensk, ki zjutraj stoji pred omaro, polno oblačil, z občutkom, da nima česa obleči?
Fotografija: Stilistka Rebecca Gliha svetuje, da se izogibamo impulzivnemu nakupovanju oblačil. Foto: Marko Feist
Odpri galerijo
Stilistka Rebecca Gliha svetuje, da se izogibamo impulzivnemu nakupovanju oblačil. Foto: Marko Feist

Gre za modni paradoks, ki se zdi ironičen, čeprav je resničen. In ko se nam zgodi, nas običajno potisne v spomladansko čiščenje. Vse, kar nam ne služi, mora iz omare ven, če na koncu čistke garderoba deluje opustošena, pa je treba po nakupih za novimi modnimi kosi. 

Če opisani ritual storite enkrat ali celo večkrat na leto, in če ste vsakič soočeni s kupi nezaželenih oblačil, je to znak za alarm, opozarja modna svetovalka in stilistka Rebecca Gliha, ki je bila skupaj s kolumnistko in publicistko Uršo Jerkič gostja tokratnega podkasta Onaplus. 

»Ko vsako sezono nekaj vržeš stran ali podariš, je to alarm, da si sigurno preveč kupoval. Če je tega vsako novo sezono veliko, potem veš, da je tvoje nakupovanje šlo v napačno smer. Res je, da se nekatere stvari izrabijo, denimo spodnje perilo je treba menjati in pri tem si ne moremo kaj preveč pomagati, vendar pa se mi pri večjih kosih, kot so jakne, suknjiči, krila, hlače, zdi vsako metanje stran ali podarjanje, alarmantno,« meni Rebecca. 

Takšna modna praksa ni problematična samo z vidika trajnosti – še posebej, če kupujemo nove modne kose, ker s tem podpiramo nepotrebno proizvodnjo novih stvari – ampak škodi tudi naši denarnici.

Pomislimo navsezadnje, kaj vse drugega bi si lahko privoščili za denar, ki smo ga zapravili za oblačilo, ki smo ga nato oblekli samo enkrat ali celo nobenkrat! Morda bi namesto tega lahko odpotovali na kakšen izlet, šli večkrat v gledališče ali na koncert, si privoščili delavnico ali aktivnost, ki si jo že dolgo želimo, a odlašamo, ker denar porabljamo za redno kupovanje oblačil. 

Pa je res nujno, da tako redno kupujemo oblačila?

Zakaj imamo občutek, da je vsako modno sezono treba pospremiti z nakupovanjem svežih modnih kosov? 

Zavedati se moramo začeti, da je modno nakupovanje v zadnjih desetletjih postalo del našega vsakdana. Ko nam je dolgčas, veliko ljudi zaide v trgovine z oblačili. V to nas je seveda prepričala modna industrija, katere interes je dobiček. Še v prejšnjem stoletju je bil nakup oblačil poseben dogodek, ki si ga opravil enkrat ali dvakrat na leto, včasih tudi le vsakih nekaj let, danes pa nas v trgovinah s hitro modo tedensko vabijo nove kolekcije. 

Bolj kot sledenju trendom in sezonskemu nakupovanju najnovejših modnih kosov stilistka Rebecca Gliha prisega na iskanje klasike.

»Odmikam se od mode, ki je instant, ki se zgodi za tistih nekaj mesecev,« nam je povedala in zaupala, da je v njeni omari »manj trendov, a več "statement" kosov«, torej takšnih, ki so nekaj posebnega in jih lahko kombinira z vsakdanjimi osnovnimi oblačili, da ustvari udarno modno kombinacijo. Ti posebni kosi so lahko bolj izstopajočega kroja ali barv, zanjo sta to rumena ali zelena. 

Voditeljica Manca Čampa Pavlin je v tokratni epizodi podkasta Onaplus gostila kolumnistko, publicistko in modno kritičarko Uršo Jerkič in modno svetovalko in stilistko Rebecco Gliha. Foto: Marko Feist
Voditeljica Manca Čampa Pavlin je v tokratni epizodi podkasta Onaplus gostila kolumnistko, publicistko in modno kritičarko Uršo Jerkič in modno svetovalko in stilistko Rebecco Gliha. Foto: Marko Feist

S tem se strinja modna kritičarka Urša Jerkič, ki raje kot na nevtralne barve, denimo bež, prisega na odtenke, ki so po njeno »sami po sebi malo grdi, ampak ko jih kombiniraš z drugimi barvami, rodijo nekaj zanimivega«.

Urša omenja tudi to, da se pri barvah ne smemo omejevati in imeti občutka, da moramo določene nositi vse življenje. Če si v mladosti zelo rad nosil sivo ali črno, se to lahko spremeni, ko ti začnejo siveti lasje. Takrat morda odkriješ, da ti pristaja in na tebi nevtralno deluje rožnata barva. »Skratka, ne moreš ostati v nekem obdobju, ker se življenje spreminja. Ti se spreminjaš, tvoj videz se spreminja in spreminja se tudi to, kaj hočeš doseči z njim.« 

Rebecca in Urša sta obe zagovornici oblačil iz druge roke, predvsem vintidž kosov, ki so kvalitetnejših materialov in izdelave, hkrati pa v sebi nosijo nostalgično energijo minulih časov. Urša pravi, da ji je všeč tudi cenovna dostopnost starejših dizajnerskih kosov, saj so bili novi pred 20 leti zanjo nedosegljivi, zdaj, ko prihajajo iz druge roke, pa se jih da dobiti ugodneje. 

Ob tem nam je Jerkičeva zaupala še, kaj sama stori s kvalitetnimi oblačili, ki jih ne nosi več. Ne romajo namreč v smeti, ampak ima zanje poseben načrt. Odkrijte, kakšnega!

Prisluhnite celotni epizodi:

Preberite še:

V prodaji