Če preskakujemo obroke, telo v času pred menstruacijo tega ne zdrži (VIDEO)
Čeprav sta uravnotežena prehrana, redna vadba in urejena spalna higiena predpogoj za naše zdravje, mnogi še vedno potrebujemo usmeritve, s katerimi si pomagamo, kako v svoje življenje vključiti dobre navade.
V poizvedovanju, katera vadba in prehrana sta za nas najbolj primerni, lahko naletimo tudi na to, da je marsikaj odvisno od našega menstrualnega cikla. Pa je res treba gledati na menstrualni koledarček, preden si naredimo kosilo?
»Nekaj časa je bilo zelo popularno, da imamo različne jedilnike tekom menstrualnega cikla,« je v svežem Onaplus podkastu dejala nutricionistka in magistrica inženirka prehrane Lana Trampuš.
»Znanstvene podlage, da bi bilo prilagajanje prehrane glede na cikel smiselno, ni. Je pa dobro vedeti, da imajo ženske z rednim menstrualnim ciklom v fazi od ovulacije do menstruacije večjo porabo energije, saj se v tej fazi maternična sluznica debeli. In to lahko občutimo kot malenkost povečano lakoto.
A če vseskozi preskakujemo obroke in pol meseca to deluje, tistih deset dni pred menstruacijo telo tega ne zmore več zdržati. Vsemu se pridruži upad razpoloženja zaradi nihanja hormonov. Marsikatera ženska takrat reče, da je pojedla celo čokolado in v opravičilo navede PMS, češ kaj pa lahko naredi,« pravi Lana Trampuš.
Prisluhnite pogovoru:
Ozavestimo potrebe
Ob uravnoteženi prehrani do teh potreb ne bi prišlo. »Ko pogledaš prehrano ženske, ki občuti močno potrebo po sladkem v času PMS-a, vidiš, da je za zajtrk spila dve kavi, za kosilo je pojedla čokoladni rogljiček, za večerjo pa pizzo in čips. Potem je mogoče pojedla dve jabolki, a se hitro vrnila k čokoladi. Ne smemo reči, da je to zaradi menstrualnega cikla,« pojasnjuje Trampuševa in predlaga, da raje ozavestimo povečane potrebe in si pomagamo tako, da če bi običajno ob jajcih za zajtrk pojedli en kos kruha, zdaj pojejmo dva.
»Tu z namenom poudarjam ogljikove hidrate (kruh), saj ti pomagajo, da se v možganih tvori več serotonina, ki dviguje razpoloženje. V tej fazi cikla je namreč raven serotonina nižja in naše počutje slabše.«
Poleg tega, da imamo v mislih ogljikove hidrate, bo v času predmenstrualnega sindroma k bistveno bolj blagim simptomom pomagalo tudi, če bomo poskrbeli za obvladovanje stresa. Ko je stresa več, simptome čutimo bolj. Ko ga je manj, ko imamo redno vadbo in uravnoteženo prehrano, pa je simptomov manj,« pojasnjuje Trampuševa.
Pomagajo ribe in magnezij
V pogovoru je Trampuševa poudarila pomen vključevanja rib na jedilnik. Omega-3 maščobe namreč zavirajo sproščanje vnetnih molekul, torej je manj krčev mišic v maternici. Poleg omega-3 maščob nam pri bolečih menstruacijah lahko pomaga tudi magnezij. Koliko rib naj bi zaužili tedensko in ali že s hrano dobimo dovolj magnezija, izveste v podkastu, ki ga lahko v celoti poslušate TUKAJ.
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.