PODKAST

Lana Trampuš: Opažanja o staranju in kilogramih drugih izvirajo iz nas samih (VIDEO)

Smo tudi do sebe tako strogi, se sprašuje Lana Trampuš, sogovornica v podkastu.
Fotografija: Lana Trampuš. Foto: Osebni arhiv
Odpri galerijo
Lana Trampuš. Foto: Osebni arhiv

Lepotni ideali so lahko zelo daleč od tega, kaj zdravo žensko telo sploh je. V podkastu Onaplus, kjer je pogovor tekel o zdravem načinu prehranjevanja in o tem, kakšna vadba je za žensko dobra, sta obe sogovornici Alenka Ružić Jovovič in Lana Trampuš poudarili, da naša družba pretirava s pomembnostjo videza.

Bolj kot katero konfekcijsko številko spravimo nase, je pomembno, kako dobro se v telesu počutimo.

Lana Trampuš, magistra inženirka prehrane in nutricionistka ter ustanoviteljica podjetja Spekter zdravja poudarja, da z redno vadbo in zdravo prehrano gradimo temelje, kako se bomo starali.

»Zagotovo je vsak od nas že videl različne primere staranja v svoji družini, pri sosedih ali nekje v svoji okolici. Vidimo 85-letnike, ki vse lahko počnejo sami, nekateri so sposobni celo teči maratone, vidimo pa tudi 85-letnike, ki so praktično negibni. Seveda gre pri slednjih lahko za bolezenska stanja, a tudi ta je možno preprečiti ali pa vsaj omiliti z zdravim načinom življenja,« pravi Trampuševa.

Prisluhnite podkastu:

Z redno vadbo in uravnoteženo prehrano zagotovo zmanjšamo tveganje za bolezni ter bistveno prispevamo k bolj kvalitetnemu staranju.

»Vedno spodbujam, da gledamo na zdravje dolgoročno. Torej, da se že zdaj ukvarjamo z mišično maso, da se ukvarjamo s tem, ali se dobro počutimo, imamo dovolj energije, smo zmožni narediti različne treninge. Ne gre le za mišice, pomembni sta tudi gibljivost in mobilnost,« poudarja Trampuševa in dodaja, bi se morali že v mladosti našega zdravja lotiti celostno in zdrav način vzdrževati celo življenje. »Sicer neugodne spremembe staranja slej ko prej pridejo,« pove Lana Trampuš.

Bodimo hvaležni za telo, ki vse to zmore

Sogovornica v podkastu poudarja tudi pomen hvaležnosti. »Komentarji izvirajo iz nas samih. Če na drugi ženski prepoznamo, koliko se je zredila ali kako se je postarala, se lahko vprašamo, ali se tudi sami s seboj pogovarjamo na takšen način. Po navadi se s sabo pogovarjamo še bistveno slabše.

Zakaj je naš samogovor tako strog? Namesto da bi bile ženske hvaležne za zdrave noge, da lahko gremo na hrib, na bazen, da se lahko na morju družimo s prijatelji, bomo prej pomislile, da moramo skriti celulit, da smo letos videti slabše kot lani in da naj nas zato nikar nihče ne slika. Tako zamujamo spomine.

Ženskam na posvetih vedno povem, da ne morejo popravljati prehrane, če jih je strah, da se bodo zredile, zato naj se raje fokusirajo na hvaležnost za svoje telo. Pomislimo, kaj vse nam telo omogoča in bodimo hvaležni, da se sploh lahko staramo,« pravi Trampuševa in dodaja, da prav vsak od nas pozna zgodbe ljudi, ki so prekmalu umrli.

»Moramo biti hvaležni, da se sploh lahko staramo. Hkrati pa lahko izberemo boljši ali slabši način staranja. Sprejeti staranje ne pomeni, da se zanemarimo, ampak da v skladu s svojimi zmožnostmi skrbimo za svoje počutje in zdravje.«

Vabljeni k poslušanju celotne epizode podkasta, ki ga najdete na začetku tega prispevka.

Preberite še:

V prodaji