PODKAST

Ana Rozman: Ko ženska rodi, se tudi sama rodi na novo, postane druga oseba (VIDEO)

Če bi ženske več in bolj odkrito govorile o težkih trenutkih, s katerimi se soočajo v vlogi mame, pritiski ne bi bili tako hudi.
Fotografija: Ana Rozman je avtorica dveh knjig, Prvo leto mama in Sencam Glas!. Foto: Marko Feist
Odpri galerijo
Ana Rozman je avtorica dveh knjig, Prvo leto mama in Sencam Glas!. Foto: Marko Feist

V svežem Onaplus podkastu se je voditeljica Manca Čampa Pavlin z gostjama dr. Sašo Kranjc in Ano Rozman pogovarjala o materinstvu in pasteh, v katere padajo sodobne mame v 21. stoletju.

Ana Rozman, ki je novinarka, zaposlena na radiu Slovenija, pisateljica, učiteljica joge plesa Shakti Dance®, je svoje prvo leto materinstva popisala v knjigi Prvo leto mama.

»V svoji prvi knjigi sem opisala svojo osebno izkušnjo prvega leta materinstva. Namreč, ko sem jaz sama postala mamica, sem šla na Google vtipkat osebna zgodba materinstva, če obstaja osebna zgodba slovenske matere, kako je doživljala prvo leto materinstva, ker meni osebno je bilo prvo leto materinstva izjemno težko, izjemno naporno in nisem se znala soočati z vsem tem, kar se mi je dogajalo to leto. Moramo se zavedati, da ko ženska rodi, ima morda za sabo travmatičen porod, kot sem ga imela jaz in pred sabo ima novorojenčka, za katerega mora stoodstotno skrbeti,« pove Rozmanova in nadaljuje z razlago, zakaj je danes toliko poporodne depresije?

»Ravno zato, ker ženska nima prostora predelati in sploh dojeti, kaj se je zgodilo, ko je postala mama. Jaz vedno rečem, ženski se ne rodi samo otrok, ženska se rodi na novo. Stoodstotno ona postane nova oseba in družba pričakuje, da se bomo me zdaj z lahkoto nekako prelile v to vlogo in bile v tej novi vlogi absolutno, nepopisno srečne.

V svoji knjigi sem želela realno povedati, kako je. Spregovorila sem o svojih težkih trenutkih. O tem, kako sem se počutila, ko ti otrok joka in ne veš, kaj narediti. In ko si neprespan, kaj potem narediti, na koga se obrniti. Mislim, da manjka realnih zgodb. Ženske morajo slišati drugo žensko, da ta po resnici pove, kako ji je,« k izražanju resničnih občutkov spodbuja Rozmanova.

Ali danes sodobna ženska sploh lahko reče ne zmorem?

»Ali lahko rečem, ne zmorem, ne da bi se sesula pod težo notranjih očitkov, občutkov krivde, občutka, da ni dovolj dobra? Ali lahko rečem, ne zmorem, samo kot dejstvo, samo s piko na koncu? Ne moremo tega reči.«

Kot na vsakem področju je tudi pri materinstvu pot do pomiritve obračanje k sebi, prepoznavanje lastnih občutkov, njihovo sprejemanje in tudi ubesedenje.

A kot pravi Ana, te, če želiš biti zavestna mama in se zaveš, koliko časa preživiš z otrokom, to lahko šokira.

»Šokira te lahko, kako nimaš več svojega preteklega življenja,« pove v pogovoru, kjer je tudi povedala, kako ženska lahko najde to mejo med časom zase in časom, ki ga posveča otrokom. Poudarila pa je tudi, da bi si ženske veliko pomagale že s tem, če bi med seboj spregovorile. Delile svoje izkušnje, svoje težke trenutke in se tako počutile manj osamljene v svoji negotovosti in utrujenosti.

Že res, da je številnim mamam prvo leto otrokovega življenja eno najlepših obdobij v življenju, a to nikakor ne velja za vse. Lahko je tudi izredno težko, kot je bilo naši sogovornici. Kdaj je sama spoznala, da potrebuje pomoč, da sama v vlogi mame ne bo zmogla, in kakšno pomoč si je poiskala, prisluhnite v podkastu.

Preberite še:

V prodaji