Tako kot je potreben čas, da partnerja spoznamo, mu odpremo srce in se mu predamo, je potreben tudi čas, če odnos razpade, da se »odvežemo« od partnerja in preteklega odnosa. Zato je nujno, da si pred novim partnerstvom vzamemo čas zase. To pomeni, da se odmaknemo od zunanjega sveta in se zazremo vase: 

  • vprašajmo se, kdo smo in kaj si želimo, tako v življenju kot v partnerstvu (kakšno partnerstvo in kakšnega partnerja si želim?),
  • da bo lahko prišlo »novo« v naše življenje, moramo narediti prostor: počistiti omare tako v svojem stanovanju kot tudi v svoji notranjosti,
  • pogledati na svoja dejanja, kakšni smo bili kot partner in kaj od tega ne želimo več ponavljati v naslednjem odnosu,
  • dovolimo si, da žalost pride in da jo izjokamo ali kakor koli drugače damo iz sebe, in se ne obtožujmo, saj nam obtoževanje ne bo prineslo nič dobrega. Raje poglejmo, zakaj je razpadel odnos in kaj se lahko iz te izkušnje naučimo. Vse izkušnje v življenju so tukaj zato, da se iz njih nekaj naučimo. 

Tudi žalovanje je pomemben proces. Foto: Motortion Films/Shutterstock

Čas zase je priprava na partnerstvo, na kakovostno partnerstvo. To je čas, ko »zorimo«, da bomo pripravljeni, ko srečamo osebo, s katero bomo lahko začeli graditi nov odnos. Najprej pa moramo zgraditi lep odnos do sebe, saj bomo s tem tudi spoznali sebe in svoje želje glede partnerstva. Ker se bomo poznali, bomo točno vedeli, kakšnega partnerja (s kakšnimi lastnostmi in vrednotami) in kakšno partnerstvo si želimo. Na tak način bomo lahko vedeli, ali je oseba, ki stoji pred nami, ta, s katero si želimo ustvariti odnos. 


Naučite se od bivšega 

Če pa ne poznamo sebe in svojih želja in nimamo stika s seboj, potem bomo izbrali partnerja le na podlagi zunanjega videza, kar pa za kakovostno partnerstvo, ki temelji na medsebojnem spoštovanju in ljubezni, ni dovolj. Vedno so nam všeč tisti, ki so nam podobni, in tudi mi privlačimo tiste, ki smo jim podobni. Poglejte na pretekli odnos in partnerja – kaj je bilo tisto, kar vam ni bilo všeč, nato pa poglejte sebe in se iskreno vprašajte, je to res samo partnerjeva lastnost ali jo imam tudi jaz. 

Dobra novica je, da lahko zdaj, ko ste končali odnos in videli, kaj vam ni bilo všeč, to spremenite. Če vas je na primer pri bivšem partnerju motilo to, da je bil sanjač in je napol živel v romantičnih filmih namesto v realnosti, poglejte vase, kako se ta lastnost kaže v vašem življenju. Partner je odlično ogledalo, ki nam kaže, kaj imamo mi – lastnosti, ki nas motijo, so v nas, sicer nas ne bi mogle motiti – tisto, česar nimamo, nas ne boli, nas ne tišči ... 


Spoznavamo se vse življenje 

Seveda pa bi bilo najbolj prav, če bi si čas zase vzeli že pred prvim odnosom v svojem življenju, torej tam pri petnajstih, šestnajstih letih, in se tako pripravili na prvi odnos. V tem primeru bi spoznavali sebe, svoje želje in potrebe ter gradili odnos s seboj od začetka, ko še sploh nismo bili prizadeti in razočarani v odnosu.