Že od epidemije sem na čakanju, bojim se, da se me hočejo v službi znebiti

Delodajalec mi je zaradi zmanjšanega obsega poslovanja pred dvema mesecema odredil ukrep čakanja na delo doma.
Fotografija: Foto: Marina Andrejchenko/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Marina Andrejchenko/Shutterstock


Delodajalec mi je zaradi zmanjšanega obsega poslovanja pred dvema mesecema odredil ukrep čakanja na delo doma. Ker nič ne kaže, da me bo ponovno pozval na delo, me zanima, ali ni čakanje na delo le stopnja pred izgubo zaposlitve. Zahvaljujem se vam za strokoven odgovor.


Bralka
Ukrep še ne pomeni stopnje pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi

Zahvaljujem se vam za poslano vprašanje.

To ne drži povsem. V delovnopravnem smislu je čakanje na delo doma ukrep, ki ga delodajalec odredi zaradi začasne nezmožnosti zagotavljanja dela, torej ne zaradi trajne nezmožnosti zagotavljanja dela. Delodajalci bi morali tak ukrep izreči, če bi ugotovili, da se bo njihov obseg poslovanja za določeno obdobje zmanjšal, po določenem obdobju pa se bo znova začel povečevati.

Seveda je zaradi izrednih razmer, ki jih je povzročila pandemija covida-19, težko vedeti, kdaj se bo delodajalčev položaj znova izboljšal – to je odvisno od številnih dejavnikov, denimo od stopnje prizadetosti posamezne gospodarske panoge, državnih pomoči, zaščitnih ukrepov zoper širjenje epidemije in podobno, a ne glede na to morate vedeti, da tak ukrep nujno še ne pomeni predhodne stopnje pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi.

Vseeno vam priporočam, da med čakanjem na delo doma ne sedite križem rok, ampak se malo vendarle ozirajte tudi po drugih možnih zaposlitvah. Časi so žal takšni, da nobena zaposlitev ni zajamčena oziroma trajna.

V prodaji