Zaslužim manj kot moški sodelavci, čeprav delam več in bolje kot oni

Stara sem 34 let in zaposlena kot tržnica v telekomunikacijskem podjetju. Moji rezultati dela so že četrto leto zapovrstjo nadpovprečni.
Fotografija: Foto: Dmytro Zinkevych/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Dmytro Zinkevych/Shutterstock


Stara sem 34 let in zaposlena kot tržnica v telekomunikacijskem podjetju. Moji rezultati dela so že četrto leto zapovrstjo nadpovprečni, uspe mi prodati več storitev kot večina mojih (pretežno moških) sodelavcev, a kljub temu mi direktor ne želi povišati plače, ki je za približno 15 odstotkov nižja od moških zaposlenih. Gre tu za diskriminacijo in kaj lahko storim?


Bralka
V vašem primeru gre za diskriminacijo

Hvala za zanimivo vprašanje. Da, v vašem primeru gre vsekakor za diskriminacijo, saj zakon o delovnih razmerjih izrecno določa, da mora delodajalec tudi pri napredovanju in plačah ter drugih prejemkih iz delovnega razmerja delavce obravnavati enako ne glede na kakršne koli osebne okoliščine, vključno s spolom.

Isti zakon prav tako določa, da je delodajalec dolžan za enako delo in za delo enake vrednosti izplačati enako plačo delavcem ne glede na spol, medtem ko so določila pogodbe o zaposlitvi, kolektivne pogodbe oziroma splošnega akta delodajalca, ki so v nasprotju s tem zakonskim imperativom, neveljavna.

Če menite, da vam delodajalec ne zagotavlja enake obravnave pri plačilu, lahko zahtevate izenačenje plačila s sodelavci. Če vaše zahteve ne bi upošteval, pa imate pravico do ustrezne odškodnine zaradi delodajalčevega diskriminatornega ravnanja. Prav tako lahko delodajalčevo ravnanje prijavite pri ustrezni inšpekciji (Inšpektoratu RS za delo), ki mu lahko zaradi njegovega protipravnega ravnanja izreče ustrezno denarno sankcijo.

V prodaji