Zaradi finančne stiske sem moral pristati na posojilo z oderuškimi obrestmi

Zaradi zmanjšanja obsega dela mojega delodajalca sem se znašel v finančni stiski. Z enim izmed posojilodajalcev sem podpisal posojilno pogodbo.
Fotografija: Foto: Burlingham/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Burlingham/Shutterstock


Zaradi zmanjšanja obsega dela mojega delodajalca sem se znašel v finančni stiski. Z enim izmed posojilodajalcev sem podpisal posojilno pogodbo v višini 5.000 evrov, vendar pa se mi zdijo obresti na to posojilo nenavadno visoke. Če bi se izkazalo, da gre za oderuško pogodbo, kakšne so moje pravne možnosti?


Bralec
Dokazati boste morali obstoj oderuštva

Definicijo oderuštva vsebuje Obligacijski zakonik in sicer velja, da v primeru, če kdo izkoristi stisko ali težko premoženjsko stanje drugega, njegovo nezadostno izkušenost, lahkomiselnost ali odvisnost in si izgovori zase ali za koga tretjega korist, ki je v očitnem nesorazmerju s tistim, kar je sam dal ali storil ali se zavezal dati ali storiti drugemu, je takšna pogodba nična.

Za obstoj oderuštva je pomembno torej, da posojilodajalcu dokažete oboje -  torej to, da je izkoristil vašo finančno stisko (subjektivni element oderuštva), kot tudi, da je bila korist, ki si jo je izgovoril s posojilom v očitnem nesorazmerju z vrednostjo samega posojila (objektivni element oderuštva). V takem primeru bo posojilna pogodba nična, kar bo pomenilo, da mora vsaka stranka vrniti vse, kar je pridobila na njeni podlagi (vi torej posojilo, posojilodajalec pa prejete obroke z obrestmi in morebitnimi drugimi stroški).  

V prodaji