Za pokojno mamo sem skrbela do zadnjega dne, okoristil pa se je moj brat
Šele zdaj, po 30 letih sem spoznala, da sem bila pri dedovanju po pokojni mami najverjetneje ogoljufana, saj sem med njenim počasnim umiranjem kot 21-letnica skrbela zanjo. Skoraj leto dni je počasi in boleče umirala, brat se je šolal v drugem kraju, oče je delal. Bila sem doma z dojenčkom in možem, kuhala, prala, likala in pospravljala sem za celo družino, vse stroške smo delili na število prijavljenih oseb v hiši, ponoči pa sem odhajala na delo in se vračala v zgodnjih jutranjih urah, ob tem pa še opravljala študij.
Po mamini smrti, mimogrede, mama je umrla pred menoj na moj rojstni dan, je brat prejel po njej kar veliko pokojnino. Ali imam še kaj možnosti za ureditev vsega tega, da se mi povrne vsaj denar, ki sem ga vložila v skrb za mamo?
Hvala za odgovor,
Bralka
Vsi eventualni zahtevki so najverjetneje že zastarani
Spoštovana,
zahvaljujem se vam za poslano vprašanje. Žal so podatki, ki ste mi jih posredovali, precej skopi, zato lahko le ugibava, zakaj menite, da ste bili v postopku dedovanja po pokojni mami najverjetneje »ogoljufani«. Prav tako je od zapuščinske razprave minilo že veliko časa, zato so vsi eventualni zahtevki, ki bi jih lahko uveljavljali, najverjetneje že zastarani.
Navkljub temu vam bom podal nekaj informacij z namenom, da boste nekoliko lažje razumeli (pravna) razmerja, ki nastanejo ob smrti določene osebe. Predvsem je treba vedeti, da je zapustnik tisti, ki (skoraj v celoti) odloča o tem, komu bo naklonil svoje premoženje, ko ga ne bo več. Vaša nesebična skrb do mame v obdobju njene bolezni je sicer nadvse pohvalna, žal pa moralna krepost pogosto ne vpliva na to, kako se bodo zapustniki odločili razdeliti svoje premoženje. Glede tega so omejeni zgolj z nujnim deležem nujnih dedičev, med katere spadate tudi vi, pod pogojem, če ste po zakonitem dednem redu upravičeni dedovati. Nič niste napisala o tem, ali je mama zapustila oporoko, ali pa je prišlo do zakonitega dedovanja, prav tako ne vem, ali ste v primeru oporočnega razpolaganja sploh uveljavljali nujni delež, ne vem niti, ali je po mami sploh obstajala kakšna zapuščina.
Kar pa zadeva bratovo pokojnino, pa velja, da gre za tako imenovano družinsko pokojnino, katero lahko pridobijo otroci po pokojnem zavarovancu oziroma uživalcu pravic, če je ta izpolnil pogoje za pridobitev predčasne, starostne ali invalidske pokojnine. Otroci pridobijo pravico do družinske pokojnine do dopolnjenega 15. leta starosti oziroma do konca šolanja, vendar pa največ do dopolnjenega 26. leta starosti. Domnevam, da je vaš brat vložil zahtevek za pridobitev take pokojnine in je za njeno pridobitev tudi izpolnjeval vse pogoje, zato mu je bila tudi odobrena.
Za še natančnejši odgovor na vaše vprašanje, pa bi potreboval še več dodatnih informacij.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.