Z ženo se sporazumno ločujeva, a sva v precepu, kako razdeliti premoženje

Z ženo sva poročena od leta 1979. Leta 1991 sva kupila stanovanje, v katerem sva bivala vse do danes. Zdaj se sporazumno ločujeva in sva se znašla pred dilemo.
Fotografija: Foto: Aleks Gedeiko/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Aleks Gedeiko/Shutterstock


Pozdravljeni,

z ženo sva poročena od leta 1979. Leta 1991 sva kupila stanovanje, v katerem sva bivala vse do danes. Zdaj se sporazumno ločujeva in sva se znašla pred dilemo. Žena bi rada odkupila moj delež (polovico) stanovanja, pa ne veva, kako se lotiti zadeve. Prosim, svetujte nama, kakšni so pogoji za to, kako je z davkom, kdo ga plača ter kakšen je davek na prodajo stanovanja partnerju.

Hvala za odgovor,


Bralec
Sporazumna delitev skupnega premoženja načeloma ni obdavčena

Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Vajino stanovanje ima sicer status skupnega premoženja, ki ga lahko razdelita tudi sporazumno in sicer s sporazumom v obliki notarskega zapisa. Možna je tudi delitev preko sodišča, na predlog enega od zakoncev.

Pri notarju se lahko dogovorita, da bo stanovanje, ki je vajino skupno premoženje, postalo posebno premoženje vaše žene, v njeni izključni lastnini, vi pa boste pridobili denarno vrednost svojega deleža (tako, da vas bo žena izplačala).

Takšen pogodbeni dogovor načelno ni obdavčen, saj gre za pravni posel med zakonci. Mora pa biti taka delitev sorazmerna. V primeru, če bi se namreč izkazalo, da bi eden od vaju na ta način pridobil nesorazmerno visok delež (denimo, da bi bil vaš delež manjši od njegove realne denarne vrednosti), bi se štelo, da je prišlo v tistem delu, ki presega delež enega od vaju na skupnem premoženju, za prodajo, kar bi iz davčnega vidika pomenilo, da razlika predstavlja obdavčljivo transakcijo.

Priporočam vam torej, da se odpravite do notarja, mu sporočite svoje želje, ta pa vam bo potem pripravil ustrezen pogodbeni dogovor in vam tudi pojasnil njegove posledice.

V prodaji