Stara starša bi me rada zaščitila pred očetom, ki mu gre samo za premoženje

Živim pri svojih starih starših, praktično že od rojstva. Mati je pokojna, oče pa zame nikoli ni skrbel in me je zapustil.
Fotografija: Foto: Sergii Gnatiuk/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Sergii Gnatiuk/Shutterstock


Pozdravljeni!

Z zanimanjem berem vaše odgovore na zastavljena vprašanja bralcev. Odločila sem se, da vam tudi jaz pišem, ker imam nekaj vprašanj, ki bi jih rada izvedela od strokovnjaka. Živim pri svojih starih starših, praktično že od rojstva. Mati je pokojna, oče pa zame nikoli ni skrbel in me je zapustil. Ker svojih otrok še nimam, ne želim pa si, da bi moje premoženje prišlo v roke mojega očeta, me zanima, kako ga lahko najbolje zavarujem. Naj napišem oporoko?

Moj biološki oče je sin starih staršev, pri katerih živim. Z njim se že celo življenje ne razumemo, naši odnosi so burni. Oče nikoli ni delal, nikoli ni plačeval zame ali pomagal svojim staršem. Bili so spori, nesoglasja, večinoma pa je bil odsoten. Moja stara starša si želita, da njuno premoženje v celoti dobim samo jaz, in bi me rada zaščitila pred očetom. Nočeta, da bi kar koli dobil, niti nujnega deleža. Kaj lahko storimo?

Moja stara starša imata še enega sina, mojega strica. On je preskrbljen. Stari oče mu je zapustil svoj delež hiše, v katerem stric živi že dolgo let. V primeru, da s starimi starši napišemo doživljenjsko oporoko (da do njune smrti skrbim za njiju jaz in potem dedujem po njima), nas zanima, kaj se v tem primeru zgodi z deležem mojega strica. Ga moram izplačati, čeprav je on že dedoval? Tukaj gre tudi za primer, da moj oče ni biološki sin mojega starega očeta, in zato je del hiše dedoval samo moj stric.

Hvala za razumevanje, in vaš čas.

Lep pozdrav,


Bralka
Rešitev bi bila pogodba o dosmrtnem preživljanju

Spoštovana,

zahvaljujem se vam za poslana vprašanja. Vaša situacija je pravno rešljiva, tako, da je skrb odveč. Starši se uvrščajo v krog nujnih dedičev v primeru, če so po zakonitem dednem redu upravičeni dedovati. Glede na to, da svojih otrok (še) nimate, prav tako pa niste nič napisali o morebitnem zakoncu oziroma zunajzakonskem partnerju, bi se znalo zgoditi, da bi lahko v primeru, če bi napisali oporoko na nekoga tretjega, oče uveljavljal svoj nujni delež.

Zato rešitev vidim v eni izmed obligacijskih pogodb, ki bi jo lahko sklenili z določeno osebo (denimo v pogodbi o dosmrtnem preživljanju, pogodbi v preužitku). Glede na to, da gre pri taki pogodbi za odplačno razmerje, ta ne more vplivati na nujne deleže nujnih dedičev.

Tudi glede vašega drugega vprašanja rešitev vidim v pogodbi o dosmrtnem preživljanju oziroma pogodbi o preužitku, ki bi jo lahko sklenili vaši stari starši z vami. Taka pogodba mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa. Poudarjam, da bodite pozorno na to, da se bo taka pogodba dejansko izvrševala, saj bi lahko v nasprotnem primeru oče ugovarjal, da gre za fiktivno pogodbo.

Vašega strica vam v primeru sklenitve pogodbe o dosmrtnem preživljanju ali preužitkarske pogodbe ne bo treba izplačati, saj – kot rečeno – gre v tem primeru za odplačni pogodbi, ki ne vplivata na morebitno prikrajšanje nujnega deleža nujnih dedičev.

V prodaji