Ravnateljici pošljite pisni opomin

Zahvaljujem se vam za zelo zanimivo vprašanje. Problema nasilnih najstnikov nikakor ne gre podcenjevati. Nenazadnje lahko v medijih skoraj vsak mesec spremljamo, kakšne tragedije se dogajajo v ZDA, ko problematični in psihotični najstniki uidejo izpod nadzora in zakrivijo množične poboje. Ni izključeno, da se kaj takega ne more zgoditi tudi v Sloveniji, saj je javna skrivnost, da je neprijavljenega orožja v naši državi veliko. 

Kar se tiče vašega sina, boste vsaj na kratki rok težko kaj dosegli. Očitno je sramežljiv in introvertiran že po naravi, poleg tega pa je očitno, da se boji, da mu bodo nasilneži storili še kaj hujšega. Njegova reakcija je samoobrambna.  

Zato pa je reakcija, oziroma bolje rečeno ignoranca odgovornih v šoli povsem neprimerna in tudi protipravna. Ni prvič, da se je zgodilo, da so odgovorni v šoli želeli pomesti stvari pod preprogo zaradi vplivnih staršev problematičnih najstnikov. Očitno jim več pomeni "varna službica" brez nepotrebnih zapletov kot pa skrb za dijake, ki zaradi terorja, ki se jim dogaja, verjetno doživljajo hude duševne stiske.  

Moje osebno mnenje je, da je taka reakcija učiteljice in vodstva tudi strahopetna. Najmanj, kar lahko dijak v šoli pričakuje, je to, da ga bo razredničarka oziroma vodstvo učinkovito zaščitilo zoper nasilno obnašanje sošolcev.

Vsako delovno mesto prinaša tudi določene neprijetnosti in učitelji se morajo včasih pač soočiti tudi s problematičnimi dijaki in njihovimi (vplivnim) starši. In to pogumno soočiti. Ob vsaki zaznavi šolskega nasilja se je treba odzvati hitro, brezkompromisno in odločno, pa naj starši še tako grozijo s tožbami in odvetniki.   

Svetujem vam, da ravnateljico, ki je odgovorna oseba na šoli, pisno opomnite, da Zakon o gimnazijah določa, da je treba dijaka, ki ogroža življenje ali zdravje drugih, ki ima lahko za posledico težjo telesno poškodbo oziroma težje duševne motnje teh oseb, izključiti iz šole. Omenite ji še, da šola s svojim ravnanjem krši tudi 24. člen zakona o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1), v skladu s katerim mora delodajalec sprejeti ukrepe za preprečevanje, odpravljanje in obvladovanje primerov nasilja, trpinčenja, nadlegovanja in drugih oblik psihosocialnega tveganja v njegovem delovnem okolju.

Kazni v primeru neukrepanja pa so visoke - če šola tega ne stori, se lahko kaznuje s plačilom denarne kazni v višini do 40.000 evrov, ravnateljica kot odgovorna oseba pa se lahko kaznuje z denarno kaznijo v višini med 500 in 4.000 evrov. V vašem pismu možnost izreka globe še posebej poudarite, saj se marsikdo odzove šele ob grožnji, da bi lahko kazen prizadela tudi njegov žep.

Če na vaš pisni poziv ne bo ustrezne reakcije s strani vodstva šole, čim prej obvestite pristojne inšpekcije, pa tudi policijo.