Sosedu nismo hoteli prodati parcele, pa si jo je kar prisvojil
V družinsko last je po denacionalizaciji prešla parcela, ki meji na parcelo, ki jo uporablja lastnik prevozniškega podjetja. Pred leti je želel odkupiti našo parcelo, vendar po ceni za nezazidalno zemljišče, zemljišče pa je imelo status zazidalnega, zato prodaje ni bilo.
Zdaj ugotavljamo, da se je brez našega dovoljenja in vednosti začel širiti in posegati na našo parcelo, tam parkira tovornjake, del travnika je že posul s peskom. Na moja elektronska sporočila, da se je treba o zadevi pogovoriti, gospod sploh ne odgovarja. Očitno računa na to, da bo ostalo pri tem.
Zelo vam bom hvaležna za nasvet, kako naj ravnamo.
Bralka
Vročite mu dopis z opozorilom, da protipravno posega v vašo lastninsko pravico
Kar se priposestvovanja tiče, ste lahko povsem brez skrbi. Zakon sicer določa, da lahko dobroverni lastniški posestnik nepremičnine pridobi lastninsko pravico na njej po preteku desetih let. Dobroverni lastniški posestnik pa je tisti, ki ne ve niti ne more vedeti, da ni lastnik. Ne zadošča, da ne ve, da ni lastnik, temveč mora biti v opravičljivi zmoti. Zmota pa je opravičljiva, če posestnik utemeljeno meni, da so izpolnjene vse predpostavke za prenos lastninske pravice – pravni naslov, pridobitni način, razpolagalna sposobnost.
V vašem primeru sosed nikakor ne izpolnjuje pogojev za dobrovernega lastniškega posestnika, kar pomeni, da zemljišča seveda ni priposestvoval, zato vam priporočam, da mu napišete in vročite dopis, ki naj ga po možnosti sestavi ustrezen pravni strokovnjak, v njem pa ga opozorite, da protipravno posega v vašo lastninsko pravico, in da pričakujete, da bo v določenem času – denimo 15 dneh – vzpostavil prejšnje stanje oziroma nehal parkirati svoje tovornjake na vašem zemljišču.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.