Sosed nam je zasmradil celo okolico, še oken ne moremo več odpirati

Sosed kmet je v kupil 5000 kvadratnih metrov kmetijske površine k1, na kateri je bil travnik, ki se nahaja med tremi stanovanjskimi objekti. Travnik je odgrnil in navozil gramoz.
Fotografija: Foto: Andrey_Popov/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Andrey_Popov/Shutterstock


Pozdravljeni,

sosed kmet je v kupil 5000 kvadratnih metrov kmetijske površine k1, na kateri je bil travnik, ki se nahaja med tremi stanovanjskimi objekti. Travnik je odgrnil in navozil gramoz, ter povaljal površino, na katero je nato postavil sedem travnatih in koruznih silosov. Sicer je že po prvem postavljenem travnatem silosu dobil inšpekcijo in inšpektorica mu je napisala kazen za odgrnitev zemlje. Dobil je tudi odločbo, da mora do 21. 6. 2021 zemljišče vrniti v prvotno stanje, a se ni oziral na to, in nadaljeval s svojim delom ter postavil še preostalih šest silosov.

Odločbo o vrnitvi v prvotno stanje sem prejel v vednost tudi jaz kot prijavitelj inšpektorici. Prijavo sem podal, ker nam je sosedov nelegalni projekt povzročil veliko preglavic, odkar je postavil svoje silose, ves čas zaudarja zrak. Smrad se širi po celi okolici, tako da moramo imeti okna ves čas zaprta, še posebej v naši spalnici, ki je v neposredni bližini sosedove »inštalacije«.

Prosim vas za nasvet, kaj lahko še storimo. Kako ravnati, če sosed do določenega datuma ne bo zemljišča spravil v prvotno stanje?

Hvaležen vam bom za pomoč,


Bralec
Vložite negatorno tožbo zoper prepovedano imisijo

Zahvaljujem se vam za postavljeno vprašanje. Za natančen odgovor bi predvsem moral poznati vsebino odločbe o vrnitvi v prejšnje stanje, katero omenjate. Glede na to, da domnevam, da gre za zavezujočo odločbo, ki predstavlja izvršilni naslov, bo v primeru, če sosed ne bo prostovoljno vzpostavil tega prejšnjega stanja, to po določenem obdobju prisilno storil ustrezni inšpekcijski organ.

Sicer pa gre v vašem primeru morda tudi za prepovedano imisijo, pri čemer velja, da v primeru, če ima ta naravoposredne imisije, so te prepovedane (protipravne) le v primeru, če glede na naravo in namen nepremičnine presegajo krajevno običajno mero ali povzročajo znatnejšo škodo. Pri presoji, ali gre za prepovedano imisijo, bodo pomembni dejavniki, kot so  krajevne razmere, ali pa škoda ki je nastala na prizadeti nepremičninipri čemer je potrebno upoštevati tudi naravo in namen nepremičnine.

Zoper prepovedano imisijo je mogoče uveljavljati tudi pravno varstvo in sicer s tako imenovano negatorno tožbo, s katero se običajno postavi opustitveni zahtevek (prenehanje vznemirjanja in prepoved nadaljnjega vznemirjanja), pri čemer velja, da bo ta verjetno uspešen, če te imisije (smrad) trajajo vsaj določen čas, ali da se redno ponavljajo in obstoji tudi nevarnost nadaljnjega ponavljanja takih nedopustnih vplivov.

V prodaji