Sinu sem ponudil dom, zdaj pa me meče iz njega
Svojemu sinu, živečemu pri bivši ženi, sem dal pravico za odkup stanovanja, v katerem sva zdaj z mojo drugo ženo. Stanovanje je za sina odkupila bivša žena, pod pogojem, da imava služnost do najine smrti, in sicer brez najemnine. Sin pri 37 letih nima dneva zaposlitve, živi ga njegova mama. Zdaj prodaja to stanovanje, v katerem sva z mojo ženo. Po stanovanju se sprehajajo kupci kot na promenadi. Sin pa očeta zanika in kupcem pravi, da prodaja stričevo stanovanje. Vseskozi, odkar sva podpisala dogovor, čutiva z ženo psihične pritiske in grožnje. Sin je na sodiščih trdil, da sem podpisoval pozive na sodišča v njegovem imenu in hodil na razprave namesto njega ter se predstavljal, da sem on. Med menoj in sinom je 40 let razlike. Ironija je v tem, da je sodišče temu verjelo.
Z ženo sva bolna, stara in s pokojnino na robu preživetja, sin pa je izrabil mojo velikodušnost. Pri podpisu sem storil neumnost. Spremenjene razmere pred podpisom in po njem so samo dokaz, da drago plačaš, če si oče nekomu, ki bi moral ceniti odnose med nami, a so se ti na žalost precej poslabšali.
Ali obstaja še kje pravica za naju v pravni državi?
Janko
Obstajajo določene rešitve
Prepričan sem, da vam kot starejšemu gospodu z veliko življenjskimi izkušnjami ni tuja misel, v skladu s katero je velikodušnost sicer plemenita značajska lastnost, a nam razum zapoveduje, da jo uporabljamo racionalno, torej le za tiste, ki si jo zares zaslužijo. Sicer ravnamo nespametno. A žal je po toči zvoniti prepozno in zdaj ste v neugodni življenjski in pravni situaciji, za katero pa vendarle obstajajo določene rešitve.
Ker omenjate služnost, domnevam, da ste na stanovanju pridobili služnost stanovanja, ki spada med tako imenovane osebne služnosti. Za to vrsto služnosti je značilno, da vam daje pravico uporabljati tuje stanovanje za vaše potrebe in za potrebe vaše družine (vaše žene) tako, da se ohranja njegova substanca. Nadalje je pomembno, da imate zagotovljeno dosmrtno služnost stanovanja, ki jo lahko uveljavljate proti vsakokratnem lastniku stanovanja, torej tudi proti morebitnem novem kupcu.
Sicer pa je s tem, ko je žena v imenu sina odkupila nekdaj skupno stanovanje, slednji postal njegov polnopravni lastnik in je tako pridobil vsa upravičenja, ki mu gredo kot lastniku, vključno s pravico do njegove prodaje. Ker pa imate v stanovanju dogovorjeno pravico dosmrtne služnosti, prodaja stanovanja na to vašo pravico, kot rečeno, ne sme vplivati.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.