Sestra je z grdo zvijačo pokojnega očeta prepričala, da ji zapusti premoženje

V družini smo imeli zelo grd primer, povezan z oporoko.
Fotografija: Foto: Robert Kneschke/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Robert Kneschke/Shutterstock


V družini smo imeli zelo grd primer, povezan z oporoko. Vse tako kaže, da je sestra našega, zdaj že pokojnega očeta, z zvijačo pripravila do tega, da je oporoko napisal tako, da je vsebina njej v korist. 

Zanima me, ali je sestra zaradi tega lahko dedno nevredna oziroma, ali je taka oporoka, ki jo je oče napisal na podlagi njene zvijače, sploh veljavna?


Bralec
Neveljavnost oporoke morate posebej uveljavljati pred sodiščem

Taka oporoka je po izrecni zakonski dikciji neveljavna. 126. člen zakona o dedovanju namreč našteva primere, kdaj je oseba dedno nevredna. Tako je dedno nevredna tudi oseba, ki s silo ali grožnjo prisili zapustnika, ali ga z zvijačo pripravi do tega, da ta oblikuje ali prekliče oporoko ali kakšno določilo v njej, ali pa mu prepreči to storiti. 

Vendar pa mora dedno nevrednost dokazati tisti, ki se nanjo sklicuje. Oporoka, ki je nastala na osnovi napačne izjave volje (pod vplivom sile, grožnje, zvijače) pa je seveda prav tako neveljavna. Gre za izpodbojno oporoko, kar pomeni, da morate njeno neveljavnost posebej uveljavljati pred sodiščem - ne gre za neveljavnost, na katero mora sodišče paziti po uradni dolžnosti.

V prodaji