S 410 evri in shizofrenim sinom sva ostala sama. Lahko od bivšega zahtevam preživnino?
S partnerjem sva bila skupaj štiri leta in pol, tri leta in pol sem že prijavljena na njegovem naslovu. Zdaj mi je predlagal, da bi se prijateljsko razšla, ker pač ne prenese pritiska. Moj sin je bolan, ima shizofrenijo. Star je trideset let in ne živi z nama. Ima svoje stanovanje. Moje mišljenje je, da se me je partner pač naveličal, je pa res, da je do zdaj partnerice menjal na tri leta. Žal. Trenutno sem se odselila v svoje stanovanje, garsonjero, lastniško, imam tudi avto. Pokojnine imam 410 evrov, partner pa 900 evrov. Moja pokojnina je zelo nizka in mi ne bo zagotavljala preživetja in plačila položnic ipd. Jaz bom letos stara 60 let, partner pa 66 let. Ali imam pravico zahtevati preživnino in ali bi mi jo sodišče sploh prisodilo, glede na to, da imam pokojnino 410 evrov?
Maja iz Novega mesta
Upravičenec mora izčrpati vse možnosti zagotavljanja preživljanja z lastnimi močmi
Iz vašega vprašanja ne morem povsem jasno razbrati, ali sprašujete za preživnino za nepreskrbljenega zakonca (oziroma zunajzakonskega partnerja) ali za preživnino za otroka.
Domnevam, da sprašujete za svojo preživnino, in do nje bi bili upravičeni le, če nimate sredstev za preživljanje, zahtevo za preživljanje pa bi morali vložiti s posebno tožbo (ki bi jo morali vložiti v enem letu od prenehanja zunajzakonske skupnosti), s katero bi lahko zahtevali preživnino le, če bi pogoji za preživljanje obstajali že v času prenehanja zunajzakonske skupnosti in obstajajo tudi, ko bi zahtevali preživnino.
Sodišče bi lahko tak zahtevek zavrnilo, če bi bilo plačilo preživnine krivično do nekdanjega zunajzakonskega partnerja.
Do preživljanja prav tako ne bi bili upravičeni, če bi bilo s tem ogroženo lastno preživljanje nekdanjega zunajzakonskega partnerja ali pa preživljanje otrok, ki jih mora ta preživljati.
Naj navedem še primer iz sodne prakse Vrhovnega sodišča RS v zvezi s tem: to je izreklo, da je preživljanje po drugem zakoncu po svoji naravi subsidiarno, torej pride v poštev le, če je dejansko potrebno, in v potrebnem obsegu.
Preživninski upravičenec mora najprej sam (vsaj delno, če ne v celoti) poskrbeti za svoje preživljanje. Izčrpati mora vse možnosti zagotavljanja preživljanja z lastnimi močmi, preden je lahko upravičen do preživljanja po zakoncu.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.