Razmišljam o spremembi oporoke, ker se snaha vede neprimerno

Fotografija:
Odpri galerijo


Na vas se obračam po nasvet. Vdovec sem že nekaj let. Pred nekaj leti sem ročno napisal oporoko, vendar pa ni tako, kot bi moralo biti po dogovoru iz oporoke. Snaha se namreč do mene vede neprimerno. Včasih se noče z menoj niti pogovarjati, pa čeprav živim ločeno od njih – v spodnjem delu, sin s snaho pa v mansardi. Razmišljam, da bi oporoko preklical oziroma napisal drugo na hčerko ali prijateljico. Zanima me, ali bi bila druga oporoka sploh veljavna.

Prav tako me zanima, kako je s stopniščem, ki je v spodnjem delu hiše. Prej je bila namreč tu soba, pa sem jo izpraznil, ker je sin potreboval prostor. Povedal sem mu, da je to v mojem predelu hiše. Zanima me, kdo ima prav.


Razočarani oče
S sinom čim prej pristopita k delitvi nepremičnine v solastnini

Če se boste tako odločili, lahko oporoko, ki ste jo napisali, kadar koli prekličete brez kakršnih koli pravnih posledic za vas. Prekličete jo lahko v celoti ali delno, in sicer z izjavo, dano v kateri koli obliki, v kateri se po zakonu lahko napravi oporoka. Prekličete jo lahko denimo z lastnoročno napisano izjavo. Pri oporoki gre namreč za razpolaganje s premoženjem v primeru oporočiteljeve smrti, to pa pomeni, da zaveze iz nje nastanejo šele v trenutku njegove smrti.

Glede drugega dela vprašanja pa bi bilo treba vedeti, v kakšnih lastniških razmerjih sta s sinom v stanovanjski hiši, saj tega v pismu ne omenjate. Če sta solastnika, velja, da ima vsak solastnik pravico imeti v posesti in skupaj z drugimi solastniki uporabljati sorazmerno svojemu idealnemu deležu celotno nepremičnino, ne da bi s tem kršil pravice drugih solastnikov.

Tak lastniški status lahko v praksi povzroča precej težav, zato bi vam svetoval, da s sinom čim prej pristopita k delitvi nepremičnine v solastnini. To lahko storita sporazumno, s pogodbo, lahko pa nepremičnino razdeli tudi sodišče v nepravdnem postopku.

V prodaji