Premoženje bi rada zapustila sodelavki, ki nama edina pomaga

Z ženo sva v zrelih letih z nekaj otroci, ki so se raztepli po svetu. Vnukov ni kaj veliko, pa še do teh v glavnem ne moreva.
Fotografija: Foto: Rustle/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Rustle/Shutterstock


Spoštovani,

z ženo sva v zrelih letih (65) z nekaj otroci, ki so se raztepli po svetu. Vnukov ni kaj veliko, pa še do teh v glavnem ne moreva. Vsi so samostojni in so že sami večkrat rekli, da naj midva uživava in da v bistvu materialnega od naju ne rabijo ničesar. Treba je povedati, da je to najin vzajemno drugi zakon, kjer sva vse svoje prejšnje premoženje (veliko dediščin) razdelila bivšim in otrokom. Otroci so res razumevajoči – ampak to je to.

Počasi postajava sama in se ukvarjava z raznimi »pro-bono« dejavnostmi (oba imava magisterij in še pol doktorata), saj imava dovolj prihodkov za življenje. Imava eno svojo hišo (iz ostankov delitev) – dovolj za naju. Je pa zadeva taka – ko se bo nekaj dogajalo, bova ostala sama. Saj ne da ne bi hoteli – ampak vsak je nekje drugje na svetu.

Tako sva spoznala neko dekle – mlajšo kolegico v službi, ki sva jo nekako vzela za svojo hčer. Ima 36 let, je tudi v osebnih stiskah, pomagala sva ji pri diplomi. Ima hčer, ki je malo izgubljena, tako kot to dekle samo. Vzpostavili smo res dobro sodelovanje in se videvamo skoraj dnevno. Ne izkorišča, je hvaležna in nama tudi pomaga. Njeno prejšnje okolje je milo rečeno katastrofa, ampak sama je uspela ohraniti pozitivizem.

Počasi sva začela razmišljati, da bi jo posvojila. Vsega imava dovolj in zakaj ne bi tudi ona imela nekaj. Kot je videti zdaj, je ona edino bitje, ki bo prišlo k bolniški postelji, če se nama kaj zgodi. Zato naju zanima, kako je s posvojitvijo odraslih ljudi.

Hvala!


Bralec
Posvojitev ne bo mogoča, poskusite raje s pogodbo o dosmrtnem preživljanju

Lepo in pohvalno je, da želite z ženo poskrbeti za dekle, ki je izšlo iz depriveligiranega okolja, tak altruizem je v današnjih časih (žal) prej izjema kot pravilo.

Vendar pa se sme po naši zakonodaji posvojiti le otroke. Zakonca lahko samo skupaj posvojita otroka, razen če eden od njiju posvoji otroka svojega zakonca ali zunajzakonskega partnerja. Izjemoma lahko otroka posvoji tudi ena oseba, če ta ni v zakonski zvezi ali v zunajzakonski skupnosti, če je to v otrokovo korist.

Prav tako ni mogoče posvojiti sorodnika v ravni vrsti, ni mogoče posvojiti niti brata niti sestre. Prav tako skrbnik ne more posvojiti svojega varovanca, dokler med njima traja skrbniško razmerje.

To pa še ne pomeni, da nimate na voljo nekaterih drugih pravnih možnosti, v skladu s katerimi bi lahko poskrbeli tako za materialno varnosti dekleta, kot tudi za to, da bi dekle skrbela za vaju v primeru, če bi vidva zbolela ali kako drugače potrebovala pomoč. To bi namreč lahko dosegli s sklenitvijo pogodbe o dosmrtnem preživljanju, v skladu s katero bi se gospa zavezala, da bo skrbela za vaju, v zameno za premoženje, ki bi ga prejela po vajini smrti. Pogodbo je sicer treba skleniti v obliki notarskega zapisa.

V prodaji