Država bo subvencionirala od 5 do 20 ur tedensko

Hvala za postavljeno vprašanje. Res je, subvencioniranje skrajšanega delovnega časa je ena izmed najpomembnejših novosti tako imenovanega tretjega protikoronskega zakona, uveljavljajo pa ga lahko tisti delodajalci, ki imajo zdaj delavce zaposlene za polni delovni čas (ne pa denimo za skrajšani delovni čas).  

Delodajalec bo lahko odredil delo s skrajšanim delovnim časom od 1. junija dalje, in bo imel možnost, da od države prejme subvencijo za obdobje do 5 mesecev. Shema subvencioniranja skrajšanega delovnega časa naj bi sicer veljala do konca leta – tj. do 31. decembra 2020. Dodaten pogoj je, da delodajalec izpolnjuje pogoj, v skladu s katerim vsaj 10 odstotkom zaposlenih ne bo mogel zagotavljati 90 odstotkov dela, in sicer na glede na to, ali gre za pogodbo za določen čas ali pa za pogodbo za nedoločen čas. Država bo subvencionirala od 5 do 20 ur tedensko, delavec pa bo moral opraviti vsaj polovičen delovnik.

V skladu z zakonom bodo delodajalci za izplačilo 80-odstotnega nadomestila plače delavcu za čas, ko ne bo delal, prejeli državne subvencije, pri čemer naj bi šlo za fiksne zneske. Mesečna subvencija za 20 ur tedensko naj bi znašala 448,52 evra, za 15 ur tedensko 336,39 evra, za 10 ur tedensko 224,26 evra in za pet ur tedensko 112,13 evra.

Zaposleni bodo v času, ko bodo delali skrajšani čas, sicer ohranili vse pravice iz delovnega razmerja. Pomembno je poudariti tudi to, da delodajalci, prejemniki subvencij, še en mesec po izteku koriščenja ukrepa ne bodo smeli odpuščati.

Če izpolnjujete zgoraj zapisane pogoje in kot kaže jih, imate torej možnost za pridobitev državne subvencije za delo s skrajšanim delovnim časom.