Nečak nam grozi, vsi se ga bojimo, ker je nasilen
V družini nas je šest dedičev podedovalo dve kmetiji, a smo se znašli pred nerazrešljivim problemom. Eden izmed dedičev je namreč tudi nečak, ki je zelo vzkipljive in prepirljive narave. Ostali dediči smo vsi stari preko 75 let, slabega zdravja in krajevno zelo oddaljeni od podedovanih kmetij, zato smo bili presrečni, ko smo našli vaščana, ki je bil pripravljen pokositi naša zemljišča brezplačno, v zameno pa travo uporabiti za svoje živali. Dogovor je žal hitro padel v vodo, saj se je oglasil prepirljivi nečak, ki je edini izmed nas kmet, in zagrozil vaščanu, da nima na njegovi zemlji kaj delati. Posestvo je tako ostalo nepokošeno, čeprav smo nečaku večkrat rekli, naj pokosi on, če je že odklonil zunanjo pomoč.
Nato smo vsi dediči dobili obvestilo Medobčinskega inšpektorata in redarstva zaradi neurejenosti parcel. Znova smo nečaka prosili, naj vendarle pokosi travo, a se še dober mesec ni zganil, dokler ni naposled prišla še odločba Medobčinskega inšpektorata in redarstva. Ob tem je nečak končno pristal na košnjo pod pogojem, da mu plačamo za delo. Od vsakega od nas je zahteval kar precejšno vsoto, ki smo mu jo tudi vsi plačali, razen ene dedinje, ki se je dogovorila za košnjo z vaščanom.
Odločba je bila umaknjena, vendar pa zgodba še ni končana, saj mora biti košnja izvedena vsaj še enkrat letos, a vzkipljivi nečak že grozi, da naslednjič ne bo kosil on, ker ni dobil toliko denarja, kot je zahteval. Obupani smo nad odnosom, ki ga ima do nas, tudi vaščani se ga bojijo, ker je nasilen. Prosim, svetujte nam, kaj lahko sploh naredimo, da ne bomo ves čas v bitki z nečakom, ki je navsezadnje solastnik le dveh tridesetin celotnega posestva.
Lep pozdrav,
Dediči
Ne vdajte se izsiljevanju, imate pravice
Spoštovani dediči,
zahvaljujem se vam za vprašanje, kjer opisujete ne tako redek pojav, v katerem eden izmed manjšinskih solastnikov s svojimi nagajanji in izsiljevanji ogroža opravljanje povsem normalnih in tako rekoč nujnih vzdrževalnih del na nepremičnini.
Kot prvo izpostavljam, da ste naredili napako, ko ste pristali na njegovo izsiljevanje. S tem, ko ste nečaku prvič plačali določeno vsoto (pri čemer težko razberem, kaj ste mu sploh plačali), ste ga seveda opogumili, da lahko naslednjič zahteva še več. Pri tovrstnih »izsiljevalcih« sistem vedno deluje enako. V primeru zavrnitve se kmalu upognejo, v primeru, če se ga žrtve izsiljevanja ustrašijo, pa jim seveda zraste greben.
A kar je bilo je bilo. Pravno gledano pa vaš položaj sicer sploh ni tako slab. Glede na to, da gre za manjšinskega solastnika, ki je solastnik le 2/30 nepremičnine, boste namreč ostali solastniki zlahka dosegli soglasje glede rednega upravljanja s solastnino (torej glede košnje zemljišča).
V skladu s 67. členom Stvarnopravnega zakonika imate namreč solastniki pravico skupno upravljati stvar v solastnini. Za posle v zvezi z rednim upravljanjem solastnine (med katere pa nedvomno sodi tudi košnja zemljišča) morate pridobiti le (navadno) soglasje solastnikov, katerih idealni deleži sestavljajo več kot polovico njene vrednosti. To pa pomeni, da imate pravico sodelovati tudi pri košnji tistega dela zemljišča, katerega solastniki ste (napačno je namreč mišljenje, da gre pri tem 2/30 deležu solastnine za nečakovo izključno lastnino).
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.