Mož je poskrbel za otroka iz svoje prejšnje zveze, za najinega sina pa ne

Rada bi uredila status za sinovo dedovanje. Mož je lastnik hiše v celoti. Pred tem je živel s partnerico, s katero ima dva otroka.
Fotografija: Foto: Wavebreakmedia/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Wavebreakmedia/Shutterstock


Pozdravljeni!

Rada bi uredila status za sinovo dedovanje. Mož je lastnik hiše v celoti. Pred tem je živel s partnerico, s katero ima dva otroka. Propadajoče podstrešje v zgornjem delu hiše njenih staršev je bilo pisano nanjo, mož pa je iz tega podstrešja naredil 3-sobno stanovanje. Tudi dokument, da je vlagal tja, je podpisan z njene strani. Torej bosta njegova otroka dedovala njegov delež. Njegov prvi sin je dobil še hišo, ki bi jo dedoval mož od strica, kjer opravljata dejavnost.

Midva z možem imava skupaj enega sina, jaz pa iz prejšnjega zakona še dve hčerki. Mož se izogiba, da bi pravno uredili zadeve, svoja otroka iz prve zveze ne upa prositi, da bi šli skupaj k notarju in podpisali izjavo, da se odrekata nujnemu deležu v korist najinemu sinu. Zato me zanima, kakšne možnosti sploh ima moj sin oziroma, kako naj rešimo zadevo v njegovo korist brez družinskih zamer. Je morda rešitev pogodba o doživljenjskem preživljanju? Bo veljavna, če jo napišemo lastnoročno ali mora biti overjena pri notarju, da stopi v veljavo? Je bolj smiselno, da bi jo sklenila jaz, ki nimam deleža, ali jo morata oče in sin? 

Najlepša hvala za odgovor,


Bralka
Nujnih dedičev ne bo mogoče razdediniti

Spoštovana,

zahvaljujem se vam za postavljeno vprašanje. Nujni delež, ki pripada nujnim dedičem je zakonska kategorija, ki obstaja ne glede na voljo oporočiteljev. To pomeni, da ga je zelo težko »obiti«. Edina pravna instituta, ki to omogočata sta razdedinjenje in pa dedna nevrednost.

Ker domnevam, da moževa otroka iz prve zakonske zveze ne bo mogoče razdediniti, oziroma jih izreči za dedno nevredne (pogoji so zelo strogi), bi bila ena izmed možnosti tudi sklenitev pogodbe o dosmrtnem preživljanju.

Tako pogodbo bi morala podpisati oče in sin, podpisana mora biti v obliki notarskega zapisa, torej pri notarju. Pri pogodbah o dosmrtnem preživljanju je treba paziti na to, da se te v praksi v resnici izvršujejo in po možnosti hraniti vse dokaze o njenem izvrševanju (račune, fotografije, izjave prič ipd.), saj se pogosto dogaja, da užaljeni nujni dediči take pogodbe izpodbijajo na sodišču.

V prodaji