Mlajši sin mi ne pomaga, zato ga bom izbrisala iz oporoke

Ali lahko razveljavim staro oporoko, ki sem jo napisala v korist mlajšega sina?
Fotografija: Foto: nimito/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: nimito/Shutterstock


Mene pa zanima, ali lahko razveljavim oporoko, ki sem jo napisala v korist mlajšega sina, ker mi ne pomaga pri hišnih opravilih, kot sva se dogovorila. Naj povem, da sem oporoko deponirala pri notarju. Zdaj bi premoženje rada zapustila starejšemu sinu.


Bralka
Nova oporoka ima prednost pred starejšo

Hvala za vaše vprašanje. Oporoka je enostranski pravni posel, ki pod pogojem, da izpolnjuje pogoje za svojo veljavnost, velja, vse dokler oporočitelj ne napravi novega takega posla (oporoke), s katerim izrecno izjavi, da z njim preklicuje prvega (101. člen zakona o dedovanju).

Če se s poznejšo oporoko izrecno ne prekliče prejšnja oporoka, pa ostanejo določila prejšnje oporoke v veljavi, če niso v nasprotju z določili poznejše.

Drugače povedano – nova oporoka ima prednost pred starejšo, oporočitelj pa lahko napiše toliko oporok z različnimi oporočnimi razpolaganji, kolikor si želi, in vsaka kasnejša bo prevladala pred prejšnjo, če bo v njej izjavil, da z novejšo preklicuje starejšo, in to ne glede na to, da je bila starejša deponirana pri notarju.

Lahko torej napišete novo oporoko, s katero boste svoje premoženje namenili starejšemu sinu, morate pa ob tem paziti, da s tem ne bo prikrajšan nujni delež mlajšega sina.

Če želite s svojimi dediči premoženjske zadeve urediti na stabilnejši način, pa vam priporočam, da se namesto za oporoko raje odločite za podpis enega izmed obligacijskih pravnih poslov – denimo pogodbe o dosmrtnem preživljanju ali pogodbe o preužitku.

V prodaji