Kdo lahko v naši državici poskrbi za bolnega 75-letnika

Fotografija:
Odpri galerijo


Pred časom sem plačal avans za osebni avtomobil. Naročilo sem pisno storniral pred potekom dobavnega roka, skladno s pogodbo. Vzrok storniranja je bila bolezen. Prodajalec pa mi avansa ne želi vrniti, zato sem ga prijavil tržni inšpekciji. Ta mi je odgovorila, da ga moram tožiti, če hočem denar dobiti nazaj. Zaprosil sem za pravni nasvet tudi Zvezo potrošnikov Slovenije, a mi je odgovorila zelo pozno. Zanima me, kdo lahko v naši »državici« razen predlagane tožbe poskrbi za prizadetega bolnega 75-letnega državljana.


Franc
Tožite podjetje

Vloga tržne inšpekcije je v zagotovitvi spoštovanja pravic potrošnikov, in sicer z nadzorom nad poslovanjem podjetij in podjetnikov. Za dosego te naloge ima Tržni inšpektorat RS na voljo izdajo odločbe v upravnem postopku, s katero lahko podjetju naloži, da ugodi potrošnikovemu zahtevku. Tržna inšpekcija je tudi prekrškovni organ, saj lahko podjetju, ki krši zakon, izreče tudi denarno kazen. V konkretnem primeru to pomeni, da lahko tržna inšpekcija sporno podjetje kaznuje zaradi kršitve potrošniške zakonodaje, ne more pa poskrbeti za to, da boste dobili povrnjen denar, ki ste ga plačali spornemu podjetju – ta pristojnost je še vedno v domeni sodišč, kar pomeni, da vam žal ne preostane drugega, kot da podjetje tožite.

Seveda pa obstajajo tudi druga, neformalna sredstva pritiska. Zveza potrošnikov Slovenije deluje kot organ, ki javnost seznanja s kršitvami pravic potrošnikov. Ne smete ji zameriti, če se ni takoj odzvala na vaš dopis, saj je zasuta z delom zaradi pritožb. Bodite potrpežljivi, a vztrajni. Svetujem vam tudi, da o nepravilnostih podjetja obvestite medije – v praksi to pogosto še precej bolj zaleže kot pa duhamorno čakanje na ugoden izid sodnih in upravnih postopkov.

V prodaji