Je to zakonito? Z nepoštenimi nagradnimi igrami zavajajo potrošnike
Pozdravljeni,
zasledila sem, da neko podjetje oglašuje možnost pridobitve dokaj visoke nagrade (novo vozilo) v primeru, če pri njem nakupim določene izdelke. Nagradna igra je zasnovana v tem smislu, da več izdelkov kupiš, več možnosti imaš, da prideš v (ozek) krog tistih, ki se lahko potegujejo za pridobitev novega vozila.
Zanima me, ali je taka nagradna igra sploh zakonita, saj se je izkazalo, da ta »ozek« krog kandidatov tudi v primeru rednega kupovanja izdelkov sploh ni tako zelo ozek in je možnost za pridobitev nagrade še vedno zelo majhna?
Bralka
Za nepošteno poslovno prakso mora biti izpolnjen pogoj zavajanja
Zahvaljujem se vam za zanimivo vprašanje. Odvisno. Pod določenimi pogoji bi bila lahko taka nagradna igra nezakonita in sicer z vidika nepoštene poslovne prakse. Vendar pa bi moral biti v tem primeru izpolnjen pogoj zavajanja.
Zakon o varstvu potrošnikov pred nepoštenimi poslovnimi praksami (ZVPNPP) denimo določa, da se poslovna praksa med drugim šteje za zavajajočo, če podjetje izpusti bistvene informacije, ki jih povprečen potrošnik potrebuje za sprejem odločitve o poslu.
Konkretno to pomeni, da mora organizator nagradne igre potrošniku dati na voljo vse bistvene informacije v zvezi s tem poslom (v vašem primeru je to predvsem informacija glede definicije »ozkega« krog izbrancev, v katerega lahko vstopite, če denimo kupite 3 knjige ali 3 čokolade ali 3 parfume.
Gre tu za 30 ljudi, 300 ljudi ali 3000 ljudi? Če organizator kot ozek krog definira 3000 ljudi, je to nedvomno zavajanje, če pa je ta ozek krog definiran kot krog 30 ljudi, pa bi to težko rekli.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.