Izpoved bralke: Nimam miru, ker me šef klicari izven delovnega časa

Ne želim biti pikolovska, saj se šefu praviloma odzovem tudi izven delovnega časa, a nočem, da to postane pravilo.
Fotografija: Foto: Just Life/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Just Life/Shutterstock


Pozdravljeni, 

mene pa zanima, kako je z mojo dosegljivostjo izven delovnega časa. Zaposlena sem pri nekem podjetju, kjer poteka komunikacija s kupci tudi v pozno popoldanskem terminu (do 18. ure), vendar pa je moj delovni čas po pogodbi le do 16. ure. 

Ne želim biti pikolovska, saj se šefu praviloma odzovem tudi izven delovnega časa, a nočem, da to postane pravilo. 

Hvala za nasvet, 


Bralka
Preverite pogodbo o zaposlitvi in notranji akt delodajalca

Hvala za zanimivo postavljeno vprašanje. Dosegljivost izven delovnega časa je postala nekakšna nova »kapitalistična normalnost«, čeprav zanjo praviloma ne obstaja ustrezna pravna podlaga. Strogo formalnopravno gledano ste namreč dolžni v podjetju delati samo med delovnim časom in v primeru, da se ne odzovete izven tega časa, zaradi tega ne bi smeli utrpeti nobenih škodljivih posledic. 

Je pa res, da obstaja določena izjema, v skladu s katero je lahko dosegljivost izven delovnega časa, pa tudi stalna dosegljivost, predpisana s konkretno pogodbo o zaposlitvi ali pa z notranjim aktom delodajalca. 

Zato vam priporočam, da si ogledate ta dva pravna akta in na tej osnovi presodite, ali ima delodajalec pravno podlago, da vas kliče tudi po 16. uri popoldne. Glede na to, da komunikacija s strankami poteka tudi v pozno popoldanskem terminu, in, če opravljate delo, ki je tesno povezano s strankami, taka obveznost morda celo obstaja. 

Naj omenim še to, da vam je delodajalec dolžan v tem primeru zagotoviti službeni telefon in vam tudi plačati za vse klice, ki bi jih opravili v službene namene. 

V prodaji