Sosed krši zakonodajo

Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Posameznikov, ki si takole bedasto predstavljajo, da lahko zakone vzamejo v svoje roke, je v Sloveniji žal še vedno veliko. Težko sicer razumem, kako delujejo njihovi možgani, a kot kaže, gre za nekakšno neposrečeno kombinacijo slabe trme, agresivnosti in konfliktnosti. Očitno jih daje nekakšen šerifovski kompleks in računajo na to, da se jih bodo normalni in nekonfliktni ljudje ustrašili in se podredili njihovemu brezobzirnemu obnašanju.

Sosed seveda v celoti krši ne le nepisana pravila dobrososedskega obnašanja, ampak tudi zakonodajo, njegov interni dogovor s prejšnjim lastnikom pa v ničemer ne vpliva na vajine pravice. S tem, ko sta postala lastnika parkirnega prostora, sta namreč pridobila pravico, da v celoti odločata o svoji lastnini, kar vključuje tudi prepoved parkiranja na vajinem parkirišču.

Vama pa odsvetujem, da na parkirišče postavita fizično oviro – dvomim namreč, da bosta tako rešila problem, saj lahko glede na zgodovino sosedovega obnašanja utemeljeno pričakujeta, da jo bo preprosto odstranil in nadaljeval svoje nezakonito početje.

Policija za tovrstne kršitve ni pristojna, razen če bi morda sledilo kakšno razgrajanje ali celo grožnje ali nasilje soseda.

Namesto tega vama priporočam, da mu napišeta opomin, da pričakujeta, da bo nemudoma nehal parkirati vozilo na vašem parkirišču, sicer bosta zoper njega vložila tožbo, če bo nadaljeval to protipravno početje. Pri tem priporočam tudi angažma ustreznega pravnega strokovnjaka.

V skladu z 99. členom stvarnopravnega zakonika lahko namreč lastnik v primeru, če ga kdo tretji protipravno vznemirja, in sicer kako drugače kot z odvzemom stvari, s tožbo zahteva, da vznemirjanje preneha in se prepove nadaljnje vznemirjanje. Če je bila z vznemirjanjem povzročena tudi škoda, ima lastnik pravico zahtevati njeno povrnitev, in sicer po splošnih obligacijskih pravilih o povrnitvi škode.