Brat si je v hiši pokojnega očeta nezakonito uredil stanovanje
Pozdravljeni!
Marca 2013 sem po končanem zapuščinskem postopku nasledil stanovanje v dvostanovanjski hiši od pokojnega očeta. Kasneje so drugi del hiše dediči razdelili na dve stanovanji, tako da je enostanovanjska hiša, ki je bila v lasti pokojnega očeta, danes v zemljiški knjigi vpisana kot tristanovanjska, torej hiša stoji na skupnem zemljišču.
Nadomestilo za stavbno zemljišče je oče plačeval cca. 128 evrov, približno isti znesek prihaja še vedno. Ker ima brat isto ime kot pokojni oče, ga verjetno tudi plača. Smo v zelo skrhanih družinskih odnosih, ne govorimo, njegovi družini pa verjetno niti ni v interesu, da dobimo ločene položnice za vsako enoto, ker so si na mestu garaže oziroma prostoru pod stopniščem uredili stanovanjski prostor in namesto 53 kvadratnih metrov, ki so vpisani v zemljiški knjigi, zdaj dejansko koristijo 103 kvadratnih metrov urejenega stanovanja.
Lepo prosim za nasvet, kje lahko uredimo zadevo. Sam sem lastnik stanovanja v izmeri 129 kvadratnih metrov, skupnega dvorišča (po deležu stanovanjske enote) in manjše parcele (vrt).
Hvala,
Bralec
Uredite si ločeno odločbo za plačilo nadomestila, da ne bo v prihodnje težav
Zahvaljujem se vam za poslano vprašanje. Glede na zapisano, domnevam, da ste solastnik dela nepremičnine (stanovanja), ki ste ga podedovali po očetu. Kar zadeva nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ), zakon določa, da ga mora plačati neposredni uporabnik zemljišča oziroma stavbe ali dela stavbe (imetnik pravice razpolaganja oziroma lastnik, najemnik stanovanja oziroma poslovnega prostora, imetnik stanovanjske pravice).
V primeru solastništva je zavezanec za plačevanje NUSZ le tisti od solastnikov, ki je neposredni uporabnik stavbnega zemljišča oziroma tisti, za katerega se solastniki dogovorijo. V primeru, da do dogovora med solastniki o zavezancu za plačilo NUSZ ne pride, se nadomestilo odmeri vsakemu solastniku sorazmerno z njegovim solastniškim deležem. Odločba o odmeri NUSZ pa se praviloma izda večinskemu lastniku oziroma enemu od solastnikov, če jih je več v istem deležu oziroma na zahtevo solastnika tudi vsakemu solastniku posebej.
Glede na to, da ste s sorodniki v skrhanih odnosih in da do dogovora med vami glede načina plačevanja NUSZ verjetno ne bo prišlo, bi bilo po moje mnenju zato umestno, da na občini sami uredite, da vam izdajo ločeno odločbo za plačilo NUSZ in tako plačujete svoj delež nadomestila. Na ta način se boste v bodoče tudi zavarovali pred morebitnimi nepričakovanimi finančnimi zahtevami glede plačevanja NUSZ s strani vašega brata oziroma njegove družine.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.