Bivšemu sem prepustila mojo hišo, zdaj si jo bo prilastila njegova nova partnerica

Z bivšim partnerjem, s katerim imava eno hčerko, a nisva bila nikoli poročena, sva šla pred osmimi leti narazen.
Fotografija: Foto: Asier Romero/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Asier Romero/Shutterstock


Lepo pozdravljeni,

z bivšim partnerjem, s katerim imava eno hčerko, a nisva bila nikoli poročena, sva šla pred osmimi leti narazen. Živela sva na zemlji, ki mi jo je zapustila moja prababica. Hišo sva uredila in dozidala. Ko sva šla narazen, sem mu z darilno pogodbo prepustila hišo in se odselila.

Zdaj ima on že šest let novo partnerico, ki ima zadnjih nekaj mesecev pri njem urejeno tudi začasno prebivališče. Najina hčerka je že poročena in s svojim možem živi drugje, a me skrbi zanjo in dediščino, ki ji pripada. Moj bivši namreč ni nikjer črno na belem uredil, kako bo s hišo in premoženjem, če se njemu kaj zgodi. Bojim se, da se bo v dedovanje vmešala njegova nova partnerica in si vse prilastila.

Zanima me, ali je dovolj, da bivši napiše oporoko, v kateri vse zapušča najini hčerki, in jo notarsko overi? Ali je kakšen drugi način, da zavaruje premoženje pred novo žensko?

Najlepša hvala za pomoč in lep pozdrav,


Bralka
Kot zunajzakonska partnerica bo postala nujna dedinja

Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Predvsem bi želel opozoriti, da ima vaš bivši partner (že) šest let partnerico, s katero zadnje čase tudi živi skupaj. To pomeni, da bo gospa verjetno kmalu izpolnila pogoje za zunajzakonsko partnerico in postala nujna dedinja po bivšem partnerju. V tem primeru tudi notarsko overjena oporoka, s katero bi gospod vse svoje premoženje zapustil hčerki, ne bi zadoščala za to, da partnerica do tega premoženja ne bi uveljavljala nujnega deleža, ki sicer znaša polovico zakonitega deleža (torej ena četrtina zapuščine).

Vaš bivši bi se lahko s hčerko sicer dogovoril za sklenitev ene izmed odplačnih pogodb, na osnovi katerih bi lahko hčerka pridobila očetovo premoženje že takoj po sklenitvi pogodbe (v primeru pogodbe o preužitku), oziroma po njegovi smrti (v primeru pogodbe o dosmrtnem preživljanju), v zameno, da bi ga dosmrtno preživljala oziroma skrbela zanj. Take pogodbe namreč na nujni delež ne vplivajo.

Vsekakor bi bilo koristno, da hčerka (če se s tem seveda strinja) očetu predlaga, da skleneta eno izmed takšnih pogodb.

V prodaji