VZGOJA

Zato moramo otroke vključevati v gospodinjska opravila

Ne gre le za to, da si starši olajšamo delo, otrokova vključenost v gospodinjstvo pomembno vpliva tudi na njegov razvoj.
Fotografija: Ne pozabimo na pohvale in spodbudo. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Ne pozabimo na pohvale in spodbudo. Foto: Shutterstock

Zadolžitve, ki jih nalagamo na otroka, niso le olajšanje dela nam samim, temveč še kako pomembno učenje naših najmlajših. Vključevanje otrok v gospodinjska opravila ima namreč številne pozitivne vplive na osebnostni in čustveni razvoj otroka.

Specialistka klinične psihologije Tanja Pristovnik poudarja, da otroci, ki sodelujejo pri vsakodnevnih opravilih, razvijajo občutek odgovornosti in pripadnosti. To sodelovanje jim pomaga razumeti, da so del skupine, kjer je vsak član pomemben za skupno dobro.

»V svoji klinični praksi pogosto srečujem začudene obraze mladostnikov in njihovih staršev, ko jih vprašam, kakšne zadolžitve imajo otroci doma. Opažam, da so otroci in mladostniki premalo vpeti v vsakodnevna opravila in obveznosti. Za otrokov osebnostni, čustveni in moralni razvoj je zaželeno, da se jih vključuje v gospodinjska opravila,« je v intervjuju, ki ga lahko preberete tukaj, povedala klinična psihologinja.

Za razvoj empatije in sposobnosti sodelovanja

Krepitev občutka odgovornosti in skupinskega dela je ključnega pomena za otrokov razvoj, kajti ko otroci prevzamejo določene naloge, kot so pospravljanje sobe, pomoč pri kuhanju ali skrb za hišne ljubljenčke, se učijo, da njihova dejanja vplivajo na druge. Ta spoznanja so pomembna za razvoj empatije in sposobnosti sodelovanja, ki so ključne veščine v odraslem življenju.

Pomen vključevanja otrok v vsakodnevne aktivnosti se kaže tudi v razvoju pozitivnih navad in rutine. In kako vključenost v opravila doseči v domačem gospodinjstvu?

»V naši družini je značilno, da veliko stvari počnemo skupaj – tudi gospodinjimo. Svojim otrokom pojasnim, da ne pomagajo pospravljati meni, ker to ni moja naloga, čeprav večino gospodinjskega dela opravim jaz, temveč sodelujejo pri skupni skrbi za dom. Povem jim, da to naredimo za nas. Če naredimo to skupaj, imam potem tudi več časa za igro z njimi,« pojasni Tanja.

PREBERITE ŠE -> Tanja Pristovnik: Ko mladostnike in njihove starše vprašam to, dobijo začuden obraz

Veliko spodbude in naša znižana pričakovanja

Vključevanje otrok v gospodinjska opravila je lahko izziv, vendar s premišljenim pristopom starši lahko ustvarijo pozitivne navade in rutine.

Prvi korak je določanje nalog in zadolžitev glede na starost otroka. Mlajši otroci lahko pomagajo pri enostavnih opravilih, kot sta pospravljanje igrač ali brisanje prahu, starejši pa lahko prevzamejo bolj zahtevne naloge, kot sta pomivanje posode ali sesanje.

Pomembno je, da so naloge prilagojene njihovim sposobnostim in da jih postopoma uvajamo v bolj kompleksna opravila, s čimer tudi krepimo njihovo samozavest in občutek odgovornosti.

Dobro je, da starši ostanejo dosledni in potrpežljivi. Foto: Shutterstock
Dobro je, da starši ostanejo dosledni in potrpežljivi. Foto: Shutterstock

Predvsem dolgoročno bo pomagalo, da otrokom ne ukazujemo, kaj vse morajo postoriti, temveč pojasnimo, da gre za delo, ki je skupno dobro za celo družino, saj le s sodelovanjem vsakemu družinskemu članu ostane dovolj prostega časa. 

PREBERITE ŠE -> Maja Plantan: Tak otrok bo odrasel v prestrašenega posameznika z nizko samozavestjo

Vključimo elemente igre in pohvale

Ustvarjanje pozitivnih navad in rutine je lažje, če vključimo elemente igre in pohvale. Na primer, lahko organiziramo tekmovanja, kdo bo hitreje našel pare nogavic, ali pa si izmislimo nagrade za opravljene naloge. Pohvala za dobro opravljeno delo je izjemno pomembna, saj otroka motivira in pripravi za sodelovanje.

Starši naj si ob vključevanju otrok v pospravljanje postavijo realna pričakovanja in naj ne pričakujejo, da bo delo opravljeno povsem enako, kot če bi se ga lotili sami. Skušajmo ne kritizirati in pretirano popravljati, saj bo tako otrok izgubil zanimanje.

Pomembno je, da otroci razumejo, da so gospodinjska opravila del vsakdanjega življenja in ne le občasna dejavnost. S tem, ko otroci redno sodelujejo pri opravilih, razvijajo občutek za red in odgovornost, kar jim bo koristilo tudi v odraslem življenju. Hkrati pa bodo pri svojih opravilih postajali vedno boljši.

Osvajanje kakršnekoli rutine zagotovo pomaga tudi pri organizaciji časa, kar je koristno tako v šoli kot kasneje v življenju. Pomembno je, da starši ostanejo dosledni in potrpežljivi. Uvajanje otrok v gospodinjska opravila je proces, ki zahteva čas in trud.

Preberite še:

V prodaji