IZZIVI ODRAŠČANJA

Jelena Đoković: Naj otrokove solze staršev ne plašijo

Direktorica fundacije Novaka Đokovića verjame, da lahko predšolska vzgoja spremeni življenja otrok in celotne skupnosti.
Fotografija: Jelena Đoković. Foto: Črt Piksi
Odpri galerijo
Jelena Đoković. Foto: Črt Piksi

V sredini oktobra bo na povabilo fundacije Novaka Đokovića v Ljubljano prišel ugledni otroški psiholog dr. Gordon Neufeld. V sklopu regijske turneje (poleg Ljubljane bo obiskal še Srbijo, Bosno in Hercegovino ter Hrvaško) se bo dr. Neufeld, soavtor uspešnice »Otroci nas potrebujejo« in priznani strokovnjak za zgodnji razvoj, v Cankarjevem domu z občinstvom pogovarjal o izzivih vzgoje in odraščanja.

V intervjuju za Nedelo je Jelena Đoković, pobudnica teh predavanj, s katerimi skušajo v fundaciji pomagati staršem pri povezovanju in grajenju odnosov s svojimi otroki, spregovorila tudi o tem, kaj je iz del Gordona Neufelda nanjo naredilo še poseben vtis.

»Med dognanji z inštituta, ki jih je mogoče deloma najti tudi v njegovi knjigi, se mi zdi v tem trenutku pomembno to, da otroške solze niso nujno nekaj napačnega, zato naj staršev ne plašijo.

Neufeld govori o solzah obupanosti, ko jočete zato, ker nečesa ne morete spremeniti, to pa je v razvoju otroka do šestega leta zelo pomembna izkušnja. V tem obdobju razvoja možganov imajo solze drugačno kemično sestavo, saj pripomorejo k sprostitvi telesa.

Žalost je torej kot počitek. Razložil je, da je dobro otroku postaviti določene meje, ki se jih dosledno držimo, četudi joče. Prav tako namreč dobi zaupanje, da starši vedo, kaj počnejo, medtem ko se sam lahko sprosti v svoji krčevitosti, ko si je na vsak način želel nekaj doseči oziroma dobiti.

Potem ko dojame, da tega ne more dobiti, se pomiri in se lažje prepusti odraščanju pod nadzorom osebe, ki je za to odgovorna. Na to smo starši na splošno malce pozabili, saj pogosto še vedno mislimo, da so solze kazalnik nesrečnega otroštva,« misli Neufelda razloži Đokovićeva, sicer mati dveh otrok.

Da starši večkrat ustavljamo otroške solze z besedami, da je joka dovolj ali da je že prevelik, da bi jokal, ni v redu. A direktorica fundacije vseeno poudarja, da naj starši joka ne spodbujajo.

Uspeh družine se meri s tem, kako enotni so njeni člani

Sicer pa soproga enega od najboljših svetovnih športnikov ne rada daje nasvetov o vzgoji, saj pravi, da je njihova družina specifična. A poudarja, da se uspeh družine ne meri z denarjem, slavo in pokali, temveč s tem, kako enotni so njeni člani.

»Družba je merila uspešnosti postavila napačno – da je uspešna družina bogata družina. V resnici pa so lepi medsebojni odnosi, ljubezen, razumevanje in spoštovanje tiste vrednote, za katere se je treba zavzemati.

Verjamem v boj za pravice družine in s tem se ukvarjamo tudi v Fundaciji Novaka Đokovića. Moj mož je nadvse uspešen v svojem poslu, zato svoj znani priimek uporabljamo, da opozorimo na delo fundacije ter vrnemo družino na dnevni red,« pravi.

Fundacija Novak Đoković vplivala na razvoj več kot 56.000 otrok

Jelena in Novak sta fundacijo ustanovila leta 2007. Delovanje Fundacije temelji na prepričanju, da lahko predšolska vzgoja spremeni življenja otrok in celotne skupnosti, zato organizacija podpira najkakovostnejše programe, v katerih so imeli priložnost izpopolnjevanja že 2237 vzgojiteljev in učiteljev.

Fundacija Novak Đoković je do sedaj zgradila, obnovila ali opremila 60 vrtcev, s podpornimi programi pomagala več kot 9.470 staršem in vplivala na razvoj več kot 56.000 otrok po vsej Srbiji.

V 17 letih delovanja je Fundacija z izvajanjem svojih projektov rasla in se razvijala. Zavzema se za prihod priznanih svetovnih strokovnjakov s področja starševstva in zgodnjega razvoja v Srbijo in države regije. Po gostovanju dr. Shefali Tsabary leta 2022 so lani v Slovenijo in regijo pripeljali tudi dr. Gaborja Matéja, letos oktobra pa prihaja njegov mentor dr. Gordon Neufeld.

Jelena Đoković je v pogovoru spregovorila tudi o tem, kaj si želi za svoja otroka. Kaj, izveste tukaj, na Delo.si.

Preberite še:

V prodaji