DVOREZEN MEČ

Zakaj ni dobro imeti prijaznega partnerja

Vsi si želimo prijaznega partnerja, a strokovnjaki opozarjajo, da to ni vedno dobra popotnica za izpolnjujoči romantični odnos.
Fotografija: Pretirana prijaznost je v partnerskem odnosu lahko zelo naporna. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Pretirana prijaznost je v partnerskem odnosu lahko zelo naporna. Foto: Shutterstock

Prijazni ljudje so običajno pozorni in ustrežljivi, na dolgi rok pa lahko prav te lastnosti postanejo obremenjujoče za druge osebe in povzročijo trenja v odnosih, meni ameriški psiholog in avtor dr. Seth J. Gillihan.

Prijazne osebe se namreč pogosto rade izogibajo konfliktom in resnico zavijajo v vato, kar pripelje do tega, da zveze z njimi niso najbolj pristne in iskrene.

Dr. Gillihan je za ameriško revijo Psychology Today razkril, zakaj se ni dobro ujeti v mrežo prijaznega partnerja in kako prepoznati znake na videz neškodljivega vedenja pri človeku.  

Poskuša vas razvedriti 

Težko je gledati bližnjo osebo, ki trpi ali je slabe volje, in naravni instinkt je, da jo poskusimo razvedriti, vendar ljudje v takšnih trenutkih včasih preprosto potrebujejo svoj mir.

Pretirano prijazni partnerji tega pogosto ne razumejo, saj jih žalost, jeza in razočaranje druge osebe spravljajo v nelagodje, zato se na vse pretege trudijo partnerja spraviti v dobro voljo, tudi do te mere, da to postane prisila in človek dobi občutek, da mu ni dovoljeno čustvovati oziroma, da lahko v odnosu kaže samo pozitivna čustva. 

Zrel partner bo razumel, da včasih niste razpoloženi in se ne bo trudil na silo pregnati vaše slabe volje. Foto: Shutterstock
Zrel partner bo razumel, da včasih niste razpoloženi in se ne bo trudil na silo pregnati vaše slabe volje. Foto: Shutterstock

Ne mara se prepirati 

Prijazne osebe imajo pogosto težave s konflikti in se jih raje izogibajo, kar se na začetku v partnerskem odnosu z njimi zdi idealno. Ne bodo vas vznemirjali za vsako ceno in ne bodo načenjali problemov. 

A vsaka zveza potrebuje tudi prepire, saj so ti gonilo sprememb in napredka. Če se partnerja v čem ne strinjata, je to bolje izreči naglas in se o tem zrelo pogovoriti, ne pa pometati pod preprogo in se delati, da je vse prav. 

S prijaznim partnerjem, ki se izogiba konfliktov, se nestrinjanja potlačijo, a s tem žal ne izzvenijo, kvečjemu rastejo v globini, dokler ne pride do izbruha in je njihovo reševanje veliko bolj problematično, kot če bi težave reševali sproti. 

PREBERITE ŠE -> 10 znakov, da preveč ugajate (in zakaj to ni dobro za vas)

Daje vam možnost izbire 

Morda se zdi sanjsko, da vam partner prepusti proste roke pri odločanju. Izbira restavracij, filmov, potovanj, kako bo urejen vajin dom in kaj bosta počela v prostem času, je sprva lahko prijetna, a sčasoma postane jasno, da prijazni partnerji tega ne počnejo zgolj zato, ker vam želijo ustreči, ampak zato, ker so neodločni in se želijo izogniti odgovornosti, ki jih prinese vsaka odločitev. 

Bodite pozorni, ali vam partner pušča proste roke, ker ceni vaše želje, ali zato, ker se mu ne da ukvarjati z odločanjem. Enakovredna partnerja si bosta razdelila odločitve, da ne bo ena oseba v odnosu ves čas obremenjena s skrbmi. 

S prijaznim partnerjem se resda zdi lažje začeti odnos, a trdne temelje boste zgradili z iskrenostjo, ne ustrežljivostjo. Foto: Shutterstock
S prijaznim partnerjem se resda zdi lažje začeti odnos, a trdne temelje boste zgradili z iskrenostjo, ne ustrežljivostjo. Foto: Shutterstock

Govori vam, kar želite slišati 

Vsak človek uživa v potrditvi okolice in to, da se partner strinja z našimi nazori, je v odnosu sila pomembno. Vendar pa je za uspešno zvezo dolgoročno boljša resnica kot pa zamaskirano nestrinjanje. V teoriji si resda vsi želimo partnerja, ki bo vedno potegnil z nami, vendar vsi delamo napake in se iz njih učimo, kadar jih ozavestimo in popravimo. 

Če nam partner ves čas prikimava, smo prikrajšani za tovrstne lekcije in osebnostno rast, ki se zgodi takrat, ko dovolimo, da nam drugi nastavi ogledalo. Brez iskrenosti je naše partnerstvo tako zgolj površinski odnos, nič boljši kot tisti z znancem, s katerim si bežno izmenjamo le prijetne pozdrave. 

PREBERITE ŠE -> Bombardiranje z ljubeznijo: Če vaš partner počne to, ste v težavah

Postavlja vas na prvo mesto 

Biti center partnerjevega vesolja je mamljiva skušnjava, kdo si namreč ne bi želel, da ga bližnji razvaja kot kralja ali kraljico. A to, da ste partnerjev ves svet, ima tudi svoje slabosti, denimo to, da vas sčasoma takšen odnos začne dušiti. 

Osebe, ki vse svoje življenje stavijo zgolj na partnerja, so lahko oklepajoče in nesamostojne. Odnosi z njimi postanejo naporni, ko potrebujete čas zase, one pa se obnašajo, kot da ne morejo dihati brez vas. 

Za uspešno zvezo je bolje imeti partnerja z aspiracijami, ki presegajo zgolj čaščenje ene osebe. To ne pomeni, da vas takšna oseba ne bo ljubila enako močno, bo pa njena ljubezen osvobajajoča in ne oklepajoča, nadležna in utrujajoča. 

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte