PARTNERSTVO

Kaj iskati pri partnerju za dolgo in ljubeče razmerje

Ko spoznamo novo osebo, je zagotovo dobro, da ima določene lastnosti, ki si jih želimo od partnerja.
Fotografija: Partner, ki jasno komunicira, naredi naše življenje enostavnejše. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Partner, ki jasno komunicira, naredi naše življenje enostavnejše. Foto: Shutterstock

Ko se podamo na pot zmenkarij, so naša pričakovanja verjetno podobna večini; da bi našli partnerja, s katerim se bo takoj zaiskrila iskrica in bosta oba vedela, da je to to.

Po nekaj neuspešnih zvezah ali zmenkih pa človek spozna, da spoznavanje novih ljudi le ni tako preprosto, še težje pa je z nekom zgraditi kvaliteten odnos, v katerem bi bila oba to, kar sta in drug drugega dopolnjevala.

Zato je več kot smiselno, da si, še preden se odločimo za nove zmenke, izoblikujemo pričakovanja, kaj pri partnerju iščemo. »Ko smo na samem začetku procesa vzpostavljanja razmerja, je nekaj lastnosti, ki naj bi jih iskali pri partnerju. Te nam lahko pomagajo, da bo čas, ki ga bomo preživeli skupaj prijeten in brez nepotrebnih zapletov, do katerih sicer v razmerjih pogosto prihaja,« pravi ameriški klinični psiholog dr. David Rakofsky.

Lastnosti, ki jih je treba iskati pri življenjskem partnerju

  • Ima trdne temelje

»To ne pomeni, da mora biti najbolj priljubljena, bogata, fit in uspešna oseba,« poudarja. »Ampak mora biti sposobna stati na lastnih nogah v vsakem vidiku življenja ali pa aktivno delati na tem,« pravi ameriška avtorica in partnerska terapevtka Lori Kret.

Gre za stabilne fizične, čustvene in socialne temelje. Vedeti mora, kaj je njegov namen in temu slediti. Vse te lastnostni so seveda koristne zanj, a posledično pozitivno vplivajo tudi na partnerja. »Biti v zvezi z nekom, ki prevzema odgovornost za lastno dobro počutje, pomeni, da nam bo treba zapolnjevati vrzeli njihove samopodobe, samozavesti in varnosti,« pojasnjuje Kretova.

PREBERITE ŠE -> Rada bi spoznala dobrega moškega, a sem vedno znova razočarana (svetuje Bruno Šimleša)

  • Njegova komunikacija je jasna

Komunikacija je eden ključnih gradnikov odnosa in zato je še kako pomembno, da je partner sposoben izraziti svoja prepričanja in občutke. Enako pomembno je tudi, da zna prisluhniti našim potrebam in skrbem. Z neposrednim deljenjem občutkov krepimo medsebojno povezanost in bližino.

»Partner, ki jasno komunicira, naredi naše življenje enostavnejše. Tako ne prihaja do spraševanj v nas samih in zmede pri ugotavljanju, kako je bilo kaj izrečeno in mišljeno,« pravi kanadska psihoterapevtka Parisa Ghanbari. Vendar pa to, da znamo dobro komunicirati zahteva nekaj dela. Prvi korak je zagotovo, da se stalno samoizprašujemo, kako smo z lastnimi občutki.

  • Delita si enake vrednote

Seveda se noben par v vsem ne bo povsem strinjal, a veliko lažje je z nekom zgraditi odnos, če imata oba podobna prepričanja in pogled na ključne stvari v življenju. Resnično pomaga, če že na začetku jasno opredelimo svoje vrednote in če imamo srečo, se te vrednote močno prekrivajo s človekom, ki smo ga spoznali.

PREBERITE ŠE -> Kje naj najdem pravega moškega? (Svetuje: Melita Kuhar)

  • Razume spoštovanje

Skozi življenje smo vsi veliko slišali o spoštovanju. Pa smo resnično spoštljivi eden do drugega? V odnosih je lahko ta ključna vrednota hitro pozabljena in res žalostno je to, da ga ne izkazujemo osebi, ki nam je najbolj blizu. Ves čas si moramo ponavljati, da je medsebojno spoštovanje temelj za zdrav odnos, saj zagotavlja, da partnerja cenita in upoštevata drug drugega. Partner mora vedeti, katerih mej ne sme prestopiti, ne glede na to, ali je razočaran, prizadet ali jezen.

  • Izkaže sočutje

Če vidite, da nekdo prepozna in razume vaše občutke in potrebe, potem ste spoznali sočutnega človeka. Morda te lastnosti marsikdo ne bi dal na seznam pričakovanj pri partnerju, a če imamo ob sebi sočutnega človeka, z njim lahko bistveno lažje zgradimo lep odnos kot z nekom, ki mu manjka empatije. S partnerjem, ki ima občutek za sočloveka, se počutimo bolj slišane in razumljene, kar v razmerje ne prinaša zgolj zadovoljstva, temveč tudi zaupanje in spoštovanje.

Z neposrednim deljenjem občutkov krepimo medsebojno povezanost in bližino. Foto: Shutterstock
Z neposrednim deljenjem občutkov krepimo medsebojno povezanost in bližino. Foto: Shutterstock

  • Prepozna in sprejema svoje napake

Če nekdo ve, kateri so njegovi minusi in jih hkrati sprejema z neko nežnostjo do sebe ter ne s sramom, očitki in zatiskanjem oči, nam to veliko pove o tem človeku.

»Tak posameznik ima dovolj samozavesti in ljubezni do samega sebe, da je sposoben to prepoznati in bo tudi vnaprej prepoznal, ko bo naredil napako,« pravi Lori Kret ter nadaljuje, da bo bil sposoben ustvariti okolje, v katerem boste lahko tudi sami nepopolni brez občutka krivde.

  • Odprt je za vplive

Z nekaterimi ljudmi je tako; ali bo po njihovo ali pa ne bo nič. To zagotovo ni dobra popotnica, s katero bi si želeli graditi odnos. Zato je še kako dobro, če spoznamo nekoga, ki je sposoben sprejeti ideje drugega in o njih razmisliti.

Poleg tega, da naš vpliv na drugega povečuje občutke lastne vrednosti in samospoštovanja, vplivanje in prilagajanje v razmerju privede do večjega zadovoljstva in sreče, saj se, če partnerja v zdravi meri vplivata drug na drugega, počutita pomembna zanj oziroma zanjo.

PREBERITE ŠE -> Skupaj sva že 5 let, a mi partner še nikoli ni rekel, da me ljubi (svetuje Bruno Šimleša)

  • Izkazuje vam naklonjenost na način, ki vam je blizu

Vsak od nas naklonjenost drugemu izkazuje na različne načine, eni ljubezen izkazujejo z dotiki, drugi z dejanji. Dobro je, da sta partnerja pri tem usklajena, saj bosta le tako oba zadovoljila svoje potrebe, ki jih od razmerja pričakujeta.

  • V prepirih zna poslušati

Že res, da nas večina lahko reče, da znamo poslušati, ko smo vključeni v miren pogovor. Kaj pa ob prepirih? Takrat se vidi, kdo je res dober poslušalec. Ali le čaka na to, da bo povedal svoje argumente ali nam je resnično prisluhnil?

Če nam partner ne prisluhne, to ne more voditi do rešitve problema, kar pripelje do nespoštovanja, zamer in frustracij. S poslušanjem pa lahko vidimo partnerjev pogled na problem in drugo perspektivo na celotno situacijo, ki je pripeljala do prepira.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte