V Ljubljani Društvo za podvodne aktivnosti Vivera in Slovenska potapljaška zveza organizirata že 27. ekološko-čistilno akcijo Ljubljanica 2018. Tradicionalna čistilna akcija Ljubljanica se bo začela ob 9. uri pri Ribiškem domu Barje, zaključila pa ob 14. uri pri Tromostovju. Vzporedno s čistilno akcijo bo na bregovih Ljubljanice potekal tudi kulturni program, katerega rdeča nit bo simbolični prikaz mačehovskega odnosa do narave. »Organizatorji se zavzemamo za ohranjanje čistega okolja in naših voda, zato vas vabimo, da se nam pri čistilni akciji pridružite v kar največjem številu,« so poudarili. Akcija se bo zaključila z analizo uspešnosti čiščenja in družabnim srečanjem s tradicionalnim golažem pri Ribiškem domu Barje. 



V okviru družbeno odgovorne kampanje Človek, čuvaj svoje mesto in ob koncu aktivnosti Za lepšo Ljubljano bo v prestolnici tudi poudarek na ozaveščanju meščanov o pomembnosti pobiranja pasjih iztrebkov. V parku Tivoli bodo tako na zanimiv način pokazali posledice puščanja pasjih iztrebkov v okolju. Akciji se bodo z deljenjem vrečk za pasje iztrebke pridružili tudi mestni inšpektorji.



Čistilno akcijo danes organizirajo tudi Občina Jesenice in jeseniške krajevne skupnosti v sodelovanju z Javnim komunalnim podjetjem Jeko. Z akcijo, ki se bo začela ob 9. uri, želijo tudi letos poskrbeti za čisto in urejeno okolje v občini. Občina bo poskrbela za brezplačne rokavice in vreče za zbiranje odpadkov, javno komunalno podjetje pa bo poskrbel za odvoz zbranih odpadkov.

Čistili bodo tudi v Postojni, kjer se bodo občanom pridružili tudi taborniki in skavti. »Sneg se je stopil in pokazal zaklade, ki so se skrivali pod njim. Papirčke, plastenke, steklenice, tudi kakšen čevelj in guma se bosta našla. Prav je, da naravi pomagamo zadihati, da skupaj mirno vstopimo v pomlad,« so zapisali organizatorji čistilne akcije. Zbirno mesto za sodelujoče na akciji, ki se začne ob osmi uri, bo parkirišče pred PTC Primorka.



Jutrišnji svetovni dan Zemlje letos poteka z geslom Prenehajmo si onesnaževati okolje s plastiko. Ta je kljub vse večji ekološki ozaveščenosti še vedno eden izmed največjih bremenilcev narave, onesnažuje tudi vedno več svetovnih voda in uničuje življenja sladko- ter slanovodnih organizmov. Žal še vedno proizvedemo in zavržemo veliko preveč plastike, trend, ki ga bo moralo človeštvo za svetlejšo prihodnost nepreklicno obrniti.