Družba vnukov za daljše življenje

Babice in dedki, ki varujejo svoje vnuke, bodo živeli dlje, razodeva medicinski časnik Evolution and Human Behavior. Družba malčkov namreč pomaga preprečevati številna obolenja in prezgodnjo smrt, predvsem pa ohranja dobro voljo in odpravlja stres.
Fotografija:
Odpri galerijo

Povrhu pa ukvarjanje z otrokom terja tudi telesno dejavnost, torej sta rekreacija in gibanje na svežem zraku zagotovljena in seveda dobrodejna za vse, pojasnjujejo znanstveniki, ki ugotavljajo, da bi se starostniki morali pogosteje družiti z najmlajšimi v družini in si tako pomagati do boljšega počutja in zdravja.



Z ukvarjanjem z vnuki pomembno negujemo tudi družinske vezi in preprečujemo družbeno izolacijo, ki je v jeseni življenja pogosta, varovanje otrok pa naj bi preprečevalo tudi demenco. Toda pozor! Pretiravati nikakor ne gre: starši, ne pozabite, babice in dedki niso varuške – če se bodo z vnuki družili dvakrat na teden, bo ravno prav, za preostale dni pa naj bodo vendarle v družbi vrstnikov in drugih vzgojiteljev. Starši starši, ki so prepogosto nadomestilo za vrtec, so namreč prevečkrat preobremenjeni in izčrpani, čar druženja z vnuki se tako izgubi med preštevilnimi obveznostmi in skrbmi. Varovanje predšolskih otrok je tudi velika odgovornost, starši pa se pogosto ne strinjajo z vzgojnimi metodami starih staršev – ti so namreč radi popustljivi in se ne držijo vedno zastavljenih smernic.



Toda do tega imajo vso pravico, poudarjajo strokovnjaki – ne pozabite, v varstvo vnukov so vložili svoj prosti čas, zato si lahko druženje organizirajo po svoje in po potrebi tudi olajšajo.

V prodaji