Strah za še nerojeni plod pozna vsaka nosečnica, tudi če nima nobenih težav z nosečnostjo. Zdaj precej več žensk načrtuje zanositev v poznejših tridesetih letih. Ravno zato, ker je to projekt in pogosteje zanosijo po več ciklusih truda, se za nastajajoči plod zelo bojijo. »To ugotavljamo tudi ginekologi in jim že ob prvem pregledu svetujemo, kako ravnati,« pove dr. Sonja Levak Hozjan, specialistka ginekologije in porodništva. »Ženska, ki ima rizično nosečnost, ker je imela v prejšnji nosečnosti spontani splav ali je krvavela v tej nosečnosti, nosečnicam, ki imajo večplodno nosečnost, in tistim, ki so bile v postopku zunajtelesne oploditve po IVF ET ali ICSI, svetujemo skrajno obzirne spolne odnose, nekaterim jih tudi odsvetujemo. Drugim povemo, naj uživajo običajno partnersko življenje, saj spolni odnos zbližuje, koristi počutju nosečnice, pomemben je za sprostitev in je hkrati telovadba za mišice medeničnega dna.«



Želje so različne

Normalna nosečnost poteka brez zapletov, ki bi lahko vplivali na zdravje plodu ali ženske. Če je tako, ni nevarnosti, da bi zaradi spolnosti nastale nevšečnosti. »Pri taki nosečnosti se spolno življenje s partnerjem ne spremeni dosti, saj nosečniški hormoni ne zmanjšajo želje po spolnosti. Prehodne težave s slabostjo, utrujenostjo in povečano potrebo po spanju kaj hitro minejo,« pravi Sonja Levak Hozjan. »Navadno se želja po spolnosti v nosečnosti spreminja in začetno veselje, da je zanositev uspela, in hkrati skrb pred izgubo otroka zmanjšata potrebo po spolni bližini, a ko nosečnica spozna, da je z njo in plodom vse v redu, se želja po pogostejših spolnih odnosih povrne.«

Klasični seks

Za žensko in plod je najvarnejši klasičen spolni odnos. »Žensko telo se v nosečnosti hitro spreminja. Pridobljeni kilogrami, bolečine v kolkih in medeničnih kosteh ter teža velike maternice s plodom otežujejo lego na hrbtu, zato morata partnerja poiskati pravi način za zadovoljivo spolnost. Tudi varice in rahlo otekanje nog ter težje zadrževanje urina so lahko tegobe zadnjih mesecev, zaradi česar se nekatere odločijo, da jim spolnost ni tako zelo pomembna. Veliko bolj potrebujejo bližino, nežnost, božanje in občutek, da partner čuti z njimi. Svoje dodajo spremembe razpoloženja, na kar vplivajo hormoni,« meni Sonja Levak Hozjan.



Orgazem ne škodi

Bistveno je, da se partnerja, ko je ženska noseča, veliko pogovarjata. Namreč, ob nosečnosti imajo moški različne spolne težnje, sprejeti morajo tudi, da je po zanositvi seks drugačen kot prej. »Nosečnica in partner morata nekoliko bolj skrbeti za intimno higieno. Spolnost ne škoduje plodu, če je odnos med partnerjema monogamen, tudi ni možnosti za okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi, ki bi lahko povzročili prezgodnji porod. Orgazem ne škodi plodu in ne povzroči popadkov. Če je nosečnost normalna, ni nikakršne nevarnosti za spontani splav ali prezgodnji porod in je strah za poškodbo plodu odveč,« razlaga Sonja Levak Hozjan.

Brez pripomočkov

Ginekolog bo odsvetoval spolnost, če imajo nosečnice v drugi polovici nosečnosti že skrajšan maternični vrat in tistim po operativnih posegih na njem, kot so konizacija, LLETZ, tistim, ki nosijo dvojčke in se jim pogosteje pojavljajo krči maternice. Tudi nosečnice z niže ležečo posteljico se morajo z ginekologom pogovoriti o spolnosti. »V nosečnosti odsvetujem uporabo lubrikantov in pripomočkov, ki jih pari sicer uporabljajo za popestritev spolnosti,« pravi Sonja Levak Hozjan. »Najvarnejši je vsekakor obziren običajen spolni odnos in prav nobenega razloga ni, da zdrava nosečnica ne bi imela spolnih odnosov do zadnjih dni pred porodom.«